| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca ramane o bucatica mica de ciob in dicior timp de un an(stiu ca este dubioasa intrebarea) si cum iti dai seama daca este(mi-a intrat mai de mult un ciob si nu stiu dacă mai am ceva acolo) apropo ma doare in talpi aproape de calcai atunci cand apas si din cand in cand si cand nu fac mai nimic, ma doare in ambele talpi, dar in talpa unde a intrat ciobul mai mult, am auzit ca poate sa fie fascia plantara dar nu sunt sigur

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Se poate observa la o radiografie dacă este ceva acolo sau nu. Și trebuie să faci această radiografie dacă simți durere, fie că este vorba de prezența ciobului sau nu.

| Catrice a răspuns:

Nu mai aveai piciorul daca aveai ciobul rămas.hee hee

| Dddonkey a răspuns:

Mi a intrat in mana o bucatica da sticla, dar asta acum mult timp. Si dupa cayiva anii bunii am reusit sa o scot ca m-am taiat la mana si cand credeam ca e bucatica de os era sticla. Nu imi pot explica dar s-a intamplat. Du te la medic ca nu poti sti daca era curata, sa nu se infecteze, o reactie naspa a corpului sau incearca sa o scoti tu.

| Ionut123987 a răspuns:

Poate ca s-a infectat, sau poate e o durere trecătoare. Dacă poti, ar fi ok sa te vadă un doctor. Sa îți faci o radiografie, sa fi sigur ca totul e ok. Sincer mie nu mi se pare foarte grav, nici nu cunosc foarte bine situația.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns:

Radiografie, sau vizita la doctor cel putin. Poti sa ai fel si fel de obiecte in tine fara sa le simti si fara sa provoace daune dar in general e bine sa le scoti

| Catrice a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Bosulica,ai cunoștințe medicale zero.
Daca rămânea ciob, se infecta si cum e romanul de merge târziu la medic, ajungea juma de picior infectat.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru Catrice):

Daca tu crezi ca exista ceva in medicina ce e 100% atunci esti pe langa rau, hai sa iti explic cum se produce o infectie, ca vad ca nu ai chef sa dai nici un search pe google, o infectie se produce in 2 feluri, cand vorbim de plagi deschise, gen alea facute de cioburi.
Nr 1. Ciobul sau obiectul care patrunde in corp este infectat cu bacterii/fungi/etc care POT produce o infectie in corp, sau poate nu, de cele mai multe ori vei avea o infectie, dar sunt si multe cazuri in care nu se produce nimic, daca ciobul te taie si tu nu cureti rana este exact acelasi efect ca si cum ciobul este in tine, nu se infecteaza ciobul ca prin minune ca sta in corpul tau, numai daca se descumpune, daca ai material organic.

Nr2. Plaga deschisa este infectata din exterior ex: atingi cu mana plaga deschisa, mana care are bacterii, care POT infecta plaga.

Corpul tau trimite sistem imun sa se lupte cu acesti germeni, nu orice bacterie sau fung poate produce o infectie relativa

| Catrice a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Nu e cazul de net când am studii medicale și am văzut destule infecții cu corpi străini.
Daca ciobul era steril, poți zice că nu se întâmplă nimic.

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru Catrice):

Sper sa nu ajung pe mana ta, prima greseala pe care poti sa o faci e sa zici "lasa ca am vazut destule si stiu eu ce ai". Bun te cred, ca e destul de comuna in spitalele din Romania, se face ca si eu am destule studii medicale, dar mna eu nu am vazut cate ai vazut tu si inca am mintea deschisa. Cand pacientul e ingrijorat ca are un ciob prins in picior, ii faci radiografie, nu il trimiti acasa pe baza ca se infecta de mult deci nu are nimic

| Catrice a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Infecția se vede cu ochiul liber.
Daca vii tu, o sa fii singurul pe care îl trimit acasă sa faca septicemiehee hee

| Boss_Ionut_1999 a răspuns (pentru Catrice):

Generalizezi mult prea mult, nu se vad cu ochiul liber, depinde in ce stadiu este infectia si ce tip de infectie este, sunt sigur ca nici nu ai habar ce e o septicemie. Aici avem un om care spune ca are un corp strain in corp, acolo nu se mai vede "cu ochiul liber", ii faci radiografie sa vezi daca are corp strain in corp sau nu, hai du-te inapoi la postliceala ta sau mai spala niste masini pana iti pui informatiile la punct. Te-am crezut o data dar doar un simpleton ar continua cu aberatii generalizate ca tine, probabil crezi ca faci medicina intr-un curs de 2 luni fara prezenta obligatorie, gen asa de simplu e, no?

Chiar si atunci cand "se vede cu ochiul" se fac cercetari in continuare, tu nu stii nimic sigur, pielea poate sa aiba semne de infectie si sa fie cu totul altceva, la fel cum o bucatica de ciob sa fi ramas in tine fara sa produca o infectie pe moment, si sa inceapa sa se manifesteze peste un an, sau niciodata. Sau poate sa produce o infectie minora care este combatuta de organism, si astea sunt doar niste optiuni care le dau asa pe loc, daca ma duc si iau carti iti gasesc pagini intregi despre posibilitati.

Medicine e complicata fratelo, hai bafta la spart seminte te-am lasat

| Catrice a răspuns (pentru Boss_Ionut_1999):

Bine bro, scuze că nu am doctoratele tale in ale internetului.