| User23434 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă un om care face sala, consuma zilnic o cantitate mult peste cât ar avea nevoie de proteine pe o durata lunga, de câteva luni? Are efecte negative sau nu se întâmplă nimic? Fundă pentru cel mai explicit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Suprasolicită rinichii. Excesul de proteine este eliminat prin funcțiile de excreție, de aceea este recomandat 1, 5g - 2g / kg din corpul tău zilnic. Dacă de exemplu, ai 60 de kg ar trebui să consumi zilnic vreo 115 - 120g de proteine. În orice caz, tot ce e exagerat dăunează, fie că-i vorba de proteine, carbohidrați, vitamine, minerale, lista continuă...

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă consumă atât de multe proteine, asta afectează ficarul și rinichii, produce colesterol, cu toate că peștele nu conține. Riscă să se îmbolnăvească grav apoi. Dacă face sală, va fi mai puțin afectat dar finalul e acelaș, boală.

| Cosmin86 a răspuns:

De ce ai face asta? NU o sa pui muschi mai repede, excesul o sa fie pur si simplu eliminat la WC.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salutare!

Conform medicilor, esti in siguranta daca mananci peste in fiecare zi. Este infinit mai sănătos decat alte surse de proteine cum ar fi ouăle sau mai ales carnea rosie. Contine Omega 3 care ajuta creierul si inima.

Cu toate astea, filozifii Greci aveau o vorba care a ajuns și în România sub forma simplificată de "Ce e mult nu e bun".
Prea mult Omega3 poate fi daunator. Doza normala pe zi de O3 este de 1 pana la 6 grame. Daca consumi de la 13 grame in sus pentru o perioada indelungata cum spui tu, este posibil sa se ajunga la anticoagularea sângelui si cresterea in tensiunea sangelui. Anumite tipuri de peste de asemenea, contin grăsime si colesterol. Aici cred ca problema este evidentă.

In concluzie, ce e mult nu e bun! Nu mânca peste in fiecare zi mai ales cantități asa mari. Medicii recomanda peste de două ori pe săptămână.

Sper ca am fost de ajutor!
tongue

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Cine a zis ceva de "pește"? E vorba de PESTE, cu S, compara cantitatea de proteine.

Chiar e asa de greu sa citesti o intrebare inainte sa raspunzi?

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ups. Eram destul de obosit. Plus ca nimeni nu se prea obosește să pună ș si pun s. Scuze, n-am vrut.

| Foame a răspuns:

Poti sa ai indigestie, diaree, dureri de cap, deshidratare, probleme cu rinichii dar de cele mai multe ori iti dai seama daca ai probleme cu stomacul.Si apropo daca mananci peste 2g pe zi doar arunci banii pe geam deoarece ce este in plus(proteinele) sunt "distruse" si transformate in energie.