| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla in muschii mei atunci cand am  febra musculara? De ce se simte asa? Cum se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Deoarece faci mai mult efort decat esti antrenat sa tolerezi, muschii tai lucreaza in deficit de oxigen. Asta din doua motive: fiindca vasele de sange nu se dilata suficient incat sa aduca destul sange oxigenat si fiindca arderea glucozei in absenta oxigenului este mai rapida. Din pacate, arderea glucozei in aceste conditii elibereaza un metabolit toxic, numit acid lactic. Acidul lactic scade pH-ul la nivel muscular si produce acidoza. Aceasta irita terminatiile nervoase receptoare pentru durere si iti dau febra musculara.
Cel mai bun remediu este sa faci efort gradat, cu incalzire, crescand durata si intensitatea progresiv, pe masura ce te adaptezi. Daca ai facut prea mult efort si simti ca vei face febra musculara, merita sa iei doua aspirine imediat dupa efort. Dar numai daca nu ai gastrita sau ulcer si numai dupa ce ai mancat. O alta metoda de ameliorare a durerilor este consumul unor cantitati mai mari de apa minerala dupa efort, asa incat sa elimini rapid acidul lactic format.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Cand faci mult efort fizic, initial se face vasodilatatie intramusculara, pentru a aduce cat mai mult oxigen. Daca efortul continua se ajunge ca oxigenul adus sa nu mai fie de ajuns. Arderile din celulele musculare se produc cu oxigen putin ceea ce duce la sinteza de acid lactic. Daca acidul lactic secretat este intr-o cantitate prea mare pentru a fi eliminat foarte rapid, dau durerea aceea insuportabila.
Pe langa asta, la efort, se produc si rupturi ale fibrelor musculare. Durerile astea adunate se numesc febra musculara happy

mariana
| mariana a răspuns:

Durerile musculare (febra musculara) apar dupa un efort sustinut, fara un antremanent sau o incalzire corespunzatoare. Explicatiile medicale ti s-au dat de catre specialistii in materie, dar din experienta mea am constatat ca, dupa un efort sustinut daca iau complex de vitamina B ( care in prezent are mai multe denumiri, precum si mai multe forme de prezentare), durerea nu mai este asa de accentuata, iar starea fizica este mai buna. Asociez aceasta asa zisa medicatie si cu Vitamina E capsule si nici nu se instaleaza o forma accentuata a febrei musculare. Iti doresc sa incerci si sigur te va ajuta in urmatoarea perioada in care vei exagera cu miscarea, fara antrenament sau cu vreo treaba de natura fizica mai intensa.

| simona24 a răspuns:

Expert TPU are dreptate, dar... poti incerca si cu putina ciocolata, pe langa sfaturile ei...

| ioana17bebe a răspuns:

Nu stiu exact ce se intampla, in termeni medicali, dar stiu ca atunci cand doare mai tare sa faci din nou exercitii fizice ca. ti trece

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia aspirina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1)Stai relaxata(calma, linistita)! 2)Vreti o pastila?(durerea muschilor)
redetima exista pastila asta la farmacie se chemasadSanatatea febrei musculare si a gripei)Daca ma credeti tratativa acum ca altfel mai incolo nu mai e timp. Daca nu ma credeti treaba voastra voi o sa suferiti. Si apropo sunt Doctoria credeti-ma acum! Daca nu ma credeti. Pa. Alegeti raspunsul : Ma tratez...Nu ma
tratez. Cu bine. Pa

yhhhy

| iojicermei16 a răspuns:

Incearca 2 lingurite de zahar si nu o sa mai simnti durerea asa de tare

| lori_1556 a răspuns:

Cresc