| matrixplode a întrebat:

Daca nu ai febra musculara muschii nu cresc?

10 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Se umfla putin muschii cand ai febra dar nu cresc efectiv, febra faci numai la inceput, dupa ce se obisnuiesc muschii cu exercitiile nu o sa mai faci febra deloc chiar!
Daca faci pauza o perioada si incepi iarasi antrenamentele iarasi o sa faci febra.
Muschii cresc de odicei cand te odihnesti nu in timpul antrenamentului asa ca, cand ai febra nu te antrena.

| oOoRubyoOo a răspuns (pentru hummer24):

"Muschii cresc de odicei cand te odihnesti"
Arata-mi si mie pe cineva caruia ii cresc muschii in timpul antrenamentului laughing.Si nu ma refer la cantitatea de sange din zona respectiva.
Cele 3 reguli de baza ale bodybuildingului:
1.La sala iti distrugi muschii nu ii faci sa creasca
2.Corpul are un mecanism de aparare care repara acele microtraume musculare si asta cu ajutorul nutritiei care i-o dai
3.Ai nevoie de odihna pentru a ii lasa corpului timp sa se refaca

Cat despre febra musculara...nu influenteaza cu nimic faptul ca tu cresti in masa sau nu.Atata timp cat consumi mai multe calorii decat arzi, te antrenezi la intensitate mare si progresezi in greutate/nr de rep, atunci vei creste.

| hummer24 a răspuns (pentru oOoRubyoOo):

Pai tocmai, nu cresti in timpul antrenamentului, pomparea aia de sange din muschi e trecatoare, in 1 ora dispare, in timpul odihnei, si in zilele de pauza muschii se refac, si devin pregatiti pentru o noua sesiune de antrenamente
SI cele 3 reguli ale bodybuildingului nu sunt alea ci asteawinking
-HRANA
-ANTRENAMENT
-ODIHNA
Daca le respecti pe astea e imposibil sa nu cresti.
Numarul de repatari nu cred ca trebuie sa-l maresti de la 12 la 16 sau 20 eu zic numai sa maresti greutatea, e ok si mai multe repetari dar cu greutatea mai mica pentru definire desi definirea se face tot prin cardio si regim

| oOoRubyoOo a răspuns (pentru hummer24):

Acele reguli care le-am zis mai sus insemnau 1.antrenament 2.nutritie 3. odihna |1. distrugi muschiul 2.hranesti muschiul 3.il lasi sa creasca
Desi Nutritia este cea mai importanta am pus antrenamentul primul deoarece daca nu te antrenezi nu mai produci acele microfisuri iar muschiul nu va fi stimulat sa creasca deci hrana va fi inutila.
Corect, e imposibil sa nu cresti cu conditia ca la capitolul nutritie sa iesi pe + la sfarsitul zilei cand vine numarul de calorii.
Ce ai scris dupa sunt partial de acord si uite de ce (iti dau chiar exemplu pe mine)
Fac flexii cu bara olimpica.Am 40 de kg pe bara+bara in sine(care nu o adaug niciodata ca "greutate" pentru ca ma incurca in calcul). Luni am facut cu acea greutate 11 repetari la prima serie.Lunea viitoare voi face 12 la prima serie cu aceeasi greutate(si voi mari cu o repetare si la celelalte seturi gen daca am facut 9 voi face 10 s.a.m.d.)Peste 2 saptamani mai pun pe bara inca 5 kg si fac 7-8 repetari(tinand cont ca asta va fi la prima serie la celelalte voi ajunge si pe undeva la 3-5 ceea ce va stimula mai mult sistemul nervos decat muschiul avand rezultat o forta mai mare astfel peste 3 saptamani mai maresc cu 1-2 repetari s.a.m.d.)

Definirea nu se face prin cardio decat daca esti in criza de timp si nu iti pasa daca pierzi si din masa castigata(eu cum castig foarte greu in masa prefer sa fac totul din dieta)
Nu zic ca acest cardio(in special saritul corzi si sprinturile) nu sunt bune,ba din contra chiar f bune pentru sistemul cardiovascular, dar daca esti destul de bun si sa iti cunosti destul de bine corpul vei face o treaba mult mai buna modificand doar dieta.

Inca o idee, definirea nu se face niciodata prin repetari mai multe.Rep rangeul in bodybuilding este ceva de genul
*3-5 pentru forta - stimuleaza cel mai mult sistemul nervos si foarte putin din muschi fiind cel mai rapid mod de a lua in forta
*7-12 masa
*15-25 anduranta
Bineinteles ca poti face 9 repetari si sa cresti in forta ba chiar si 17 dar cu cat esti mai aproape de acel 3-5 vei creste mai rapid in forta(este testat chiar de mine si prietenii mei aceasta teorie si este 100% adevarata)
In plus ca sa ai un corp bun trebuie sa te antrenezi si pentru anduranta, si pentru masa dar si pentru forta

| hummer24 a răspuns (pentru oOoRubyoOo):

Adevarul e ca definirea se face prin cardio si dieta, nu pot sa scoti cardio de tot din ecuatie, plus ca daca nu antrenezi inima,,.,.,
Cu cat faci mai multe repetari cu greutate medie, cu atat muschii devin mai striati si densi, ia exemplu cu powerlifter si un culturist sau fitness model
Stiu tiparul 3-5 8-12 si sunt de acord
Si mai stiu ca de exemplu daca faci cu haltera de 40 nu trebuie sa umblii deloc la repetarile propuse sa zicem 8 ci sa pui 1 kg pe bara in fiecare luna in modul asta nu ai cum sa te plafonezi. Odata ajuns la 50 kg atunci poti sa maresti numarul repetariilor cu 1 la fiecare 2 luni pana ajungi la 12 si aici poti sa te opresti, deci aici vorbim de 1.5 ani. Cel putin eu asa a facut prima data si acum pot sa fac flexii cu 52 kg chiar si cu 60 si nu sunt culturist nici mare

| stefanradu a răspuns:

Salut Matrixplode,

Am scris un articol interesant despre febra musculara, ce este, de ce apare, si cum poti sa scapi de ea.
Il gasesti aici:
http://hunkbody.ro/febra-musculara-ce-este-si-cum-scapi-de-ea/

Răspuns utilizator avertizat
| AndR3y_2220 a răspuns:

Salut. Nu iti afecteaza cresterea muschilor, ea tine intre 3-7 zile. In corpul nostru exista trei tipuri de muschi: muschiul cardiac, muschii netezi ( de la nivelul vaselor de sange ) si muschii scheletici sau striati, atasati oaselor. Febra musculara afecteaza doar muschii scheletici.
Cateva sfaturi care la mine sunt utile dupa efort:
1. 2-3 lingurite de zahar (dar imediat dupa ce ai terminat efortul)
2. o baie cu sare ( poti sa o faci si dupa 1-2 zile, si e recomandata )
Sper ca ti'am fost de ajutor...Bafta

| BabitauBabitau a răspuns:

Muschii cresc si cand ai febra musculara si cresc si cand nu ai febra musculara.

| AdY2000 a răspuns:

Ei cresc fundA?