| Clara6478 a întrebat:

Ce se poate intampla daca beau prea mult IceTee? Beau cam 2-3 litrii in fiecare zi. ( fara exagerare ).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Nasol din pacate sad
Cam toate riscurile asociate de consumul bauturilor foarte dulci. In plus mici probleme cu privire la favorizarea si dezvoltarea alergiilor, etc.

In primul rand este vorba de faptul ca tu consumi foarte mult zahar prin bauturile astea. Ceea ce afecteaza cam totul.

Apoi este vorba ca bauturile acelea au diversi coloranti. Poate nu afecteaza prea mult deodata treaba asta, dar na, in timp se depun cum se spune.

Al treilea rand este faptul ca acele sucuri de obliga sa bei mai mult decat ai nevoie. Contin indulcitori, unele si sare, facute in asa fel incat sa bei cat mai mult. Adaugand lichide de slaba calitate in corp, o sa ai parte de reactii adverse din partea acestuia.

In rest cam atat. Lichidele astea si poate si o alimentatie bogata in grasimi... Cartea de vizita a diabetului, boli de inima si alte chestii din astea, ale civilizatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contine minim 100grame de zahar alb rafinat /litru de apa.
Cauta pe net "efecte nocive zahar alb".
600 de grame de zahar alb rafinat pe zi, o sa te duca la groapa cu 30 de ani mai devreme.
Vestea buna este ca nu mai putrezesti, deoarece zaharul este un bun conservant.