| S3bastiaNN a întrebat:

Ce se poate intampla daca bei Coca-Cola? Dar daca bei Fanta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Ce intrebare laughing iti distrugi organismul normal! bine, daca bei un suc din asta o data la doua saptamani nu e nicio problema, dar sa nu bei zilnic. are multe chimicale care fac rau tuturor organelor tale. alege mai bine sucuri naturale.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Mai nimic. Dacă bei în exces, poţi avea probleme cu stomacul şi cu dantura, din cauza acidului din suc, însă dacă bei ocazional, în cantităţi potrivite, nu ai de ce să îţi faci griji.

| Damasc a răspuns:

Zilele trecute s-a vorbit despre asta uita-te aici. http://www.tpu.ro/......pului-tau/

| KiddFaraSentimente a răspuns:

Dacă bei multă Coca-Cola nu poţi dormi. Cu fanta nu e nici o problemă. happy

| Mayar a răspuns:

Un coleg de-al meu a baut numa coca-cola tot timpul, si acum are probleme cu vederea, pentru ca ce contine cola ii mananca tesutul

| smile20000 a răspuns:

Ti se gauresc matele si se imbolnaveste ficatul asta la cole da la fanta nu este asa de grav da un var dea meu consuma zilnic cola si acul face operatii la ficat

| Lɑяisɑ a răspuns:

Cancer.

| haifisch a răspuns:

S-ar putea sa le elimini pe alta parte. happy

| andreisandu28 a răspuns:

Fanta nu se intampla nimic, dar cola.sa nu mananci mentosane si dupa aia cola :laughing) ca morinu e bun coca cola cumpara-ti un frutifresh fanta giusto nesti.deastea.

| hardy1 a răspuns:

Ca experiment:
ia doua cuie,unul baga-l intr-un pahar cu cola si pe celalalt intr-un pahar cu apa sa vezi diferenta
cola, fanta, etc toate sunt la fel de daunatoare

| DarkBlood32 a răspuns:

Te imbolnavesti de la prea multa cola

| Bujîe a răspuns:

...MORI.

Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori iti multumesc!

| AnaBlackVampire a răspuns:

Sa faci pipi.

| Shiva a răspuns:

Râgâi

| ILŞMM a răspuns:

Nu se poate intampla nimic. straight face

| BloodyDress a răspuns:

Eventual un mare ragaitlaughing

| Dιєиυтzα a răspuns:

Ce crezi că se poate întâmpla? Nimic. Nu se întâmplă nimic. numai să nu combini Pepsi sau Coca Cola cu niște mentosane [poti muri daca le combini].

Bafta:X!

Funda?

| Mimi58 a răspuns:

Nimic

| Inkheart a răspuns:

Contine atat de mult suc de portocale incat te vei transforma intr-o. portocala. Si Coca-Cola nu face rau.

| S3bastiaNN explică:

DrZzz sti daca pot gasi pe youtube experimentul?

| craioveanu90 a răspuns:

In general nici un suc nu-i bun/dar coca-cola/contine cofeina deci ii mai daunator ca celelalte sucuri/in general sucurile au acel gust bun ca sa produca dependenta(in special cola). daca vrei un suc./bea unul natural.../desi ii mai scump vei vedea diferenta

Nu vreau sa sperii pe nimeni/dar coca cola in exces de altfel si cafeaua/poate duce la complicatii,, dar acum depinde si de oraganismul fiecaruia

nu zice nimeni sa nu bei.dar nu in exces

Sper ca te-am ajutat

| MaFro a răspuns:

Coca-Cola este foarte daunator...Contine multa cafeina, si daca ma crezi actioneaza la fel ca drogul Heroina. Dupa un pahar de coca-cola 10 lingurite de zahar iti intra in tot organismul, dar acidul face acest tot zahar sa nu fie prea puternic la gust.Iti intra in sange, in ficat(pe acesta mai rau il descompune), elibereaza acid fosforic care produce o stare de greata(doar in continut ridicat de c-a).In aproximativ 60 de minute, te asteapta o stare de urinat, deci practic c-a iti distruge organismul.Dar cu fanta nu ai nici ce-a mai mica problema. Poti bea destul.Dar adevarul este ca sucurile cu acid nu sunt foarte sanatoase.Nu produc belele dar nici excesiv la fanta ma refer 5-6 pahare pe zi.Deci cu fanta stai linistit. Funda?

| DrZzz a răspuns:

Coca-Cola si Pepsi au multa cofeina si iti ataca ficatul!
Fa un experiment: pune intr-un pahar cu Pepsi/Cola o bucata de carne (salam, costita, pariser...) si lasale neatinse timp de 2-3 zile. Rezultatul o sa fie putin tulburator.
In afara de asta acidul nu face bine organismului.
Fanta este mai 'sanatoasa' decat Cola
Funda, te rog!

| ProSenSe a răspuns:

Ti se va strica ficatul. Mai bine bei un shake sau un fresh de fructe

| madalinutza_3485 a răspuns:

Ce sa se intamplelaughing sucurilove struckrolling on the floor)

| from02hero100 a răspuns:

Nu se inapla nimic numai daca bei ca nebunu in fiecare zi si forte mult.

| jojo_9774 a răspuns:

Fanta nimic.coca-cola( multe) cancer, stop cardiac, iti mananca ficatul.da-i funda?