| CinevaAnonimă a întrebat:

Ce se poate intampla daca dormi cateva ore pe noapte(2-3) pentru un timp indelungat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

In primul rand o sa ai probleme de contrentrare, pofta de mancare slaba, predispunere la boli, scaderea duritati in orice domwniu plus ca o sa dormi pe tine, cazul de la tv a unui taximetrist care dormea 2 ore pe noapte si ontr o zi a facut infart.

| missfatadelatara a răspuns:

Modifici metabolismul

Pierzi forță fizica

Distrugi creierul

Mori

| AlexandrulS a răspuns:

Daca ai intreba un doctor normal. probabil ar spune ca nu esti nebun/a dar am citit ca un studiu arata ca, corpul nostru ar fi `proiectat` sa doarma undeva la 3 ore pe noapte... stiu ca suna ciudat si fara sens dar asa arata studiul acela. Si Albert Einstein dormea 3-4 ore maxim si, si el sustinea teoria asta cum ca noi ar trebui sa dormim cam 3-4 ore pentru a ne `reincarca bateria`

| AdreAdre a răspuns:

Eu in timpul liceului dorm 4 ore sau 5 maxim (ma culc la 2-3 si trezesc la 7). Daca dormi asa de putin, pe timpul zilei o sa fii foarte obosit, nu o sa ai chef de nimic, o sa-ti fie somn, o sa vrei sa dormi, atat. Nu se intampla nimic cu corpul (cel putin la mine nu - fac asa de 2 ani, ca intru a 11-a toamna asta)

| cosmavirgil a răspuns:

Cu siguranta...mori! organismul tau are nevoie de odihna!