| RibbellaaInk a întrebat:

Ce se intampla daca nu dormi timp de 3 zile numai 2-3-4 ore pe noapte?

10 răspunsuri:
| MiyakoSaki a răspuns:

Mori,vorbesc serios, mai repede mori daca nu dormi. sad

| pietrean a răspuns:

Poti deveni foarte apatica sau agitata,ametita,incoerenta,deoarece organismul nu are timp sa-si incarce bateriile,prin odihna,mai ales cea din timpul noptii. Ochii te pot ustura, mintea poate sa-ti joace feste, sa te doara muschii, metabolismul sa fie dat peste cap, etc.Depinde si cum si cat te hranesti, deoarece poti sa ai si inapetenta, poti sa nu-ti hidratezi organismul indeajuns.
Ai un "motiv"de nu poti dormi?

| RibbellaaInk explică (pentru pietrean):

Ies afara 3 ore nopatea 4 si ...nopatea insemnand dupa 12 si intru dupa in casa

| pietrean a răspuns (pentru RibbellaaInk):

Raspunsul deja este incoerent!
Ce motiv ai de nu dormi? De ce iesi afara noapte, la plimbare?

| RibbellaaInk explică (pentru pietrean):

Sa ma distrez, e rau? dorm la pranz ca sa recuperez

| pietrean a răspuns (pentru RibbellaaInk):

Sa te distrezi, nu este rau.Dar sa stii cand anume si cat timp!
Somnul de noapte, nu-l poti inlocui cu somnul de pranz! Cel de pranz, poate ajuta organismul sa-si revina mai repede dupa un efort de orice natura ar fi.Metabolismul corpului, este in asa fel programat, incat, odihna de 7-8 ore noaptea, poate sa tin organismul in parametri normali.
Noaptea, dupa oraele 22, incepe sa se faca "arderile" a ceea ce ai consumat in ziua respectiva, in asa fel incat organismul sa-si ia toate vitaminele, mineralele.Organele,care au functionat ziua la "foc rapid", acum se pot relaxa, odihni, ca sa functioneze in ziua urmatoare cum trebuie.

| Ammizzu a răspuns:

Acum depinde de fiecare persoana cat de antrenata este sa doarma sau sa nu doarma.
Nici eu nu am dormit o vreme si aveam o senzatie ca nu eram eu sau nu puteam sa ma controlez si faceam lucruri un pic aiurea. Era ca o senzatie ca si cum as fi baut.

| sikra0604 a răspuns:

In 3 zile nu o sa se intample nimic, dar daca continui sa faci asta vei incepe sa slabesti si sa devii depresiva