| Electron34587 a întrebat:

Ce se poate intampla daca dormi gen de la 11 la 1 si de la 3 la 5? Poti sa iti afectezi sanatatea in cateva luni? Dar daca dormi doar doua ore pe noapte timp de 2 saptamani? Daca nu poti dormi ce solutii sunt? Nici cu melatonina nu pot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Patru ore pe zi? Nu e a bună!

https://www.sfatulmedicului.ro/......unse_12083

| Electron34587 explică (pentru sierra1):

Pai si in cat timp ppt aveq loc? Depinde de la om la om dar si in 3 luni? sau neaparat in ani de zile? Nu neaparat sa fie grav dar sa se simta

| sierra1 a răspuns (pentru Electron34587):

Incearcă să nu exagerezi, aia e "cheia"

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, impactul este masiv!

Sigur ca poti dormi, FARA electronice in camera, nici macar telefonul, si fara sa te uit noapte pe ecrane electronice.
Mananci ultima masa la 7 seara si culcarea la ora 10 seara, ca sa poti declansa producerea a doi hormoni vitali creierului si oreganelor interne: SEROTONINA si MELATONINA.
Acesti 2 hormoni se produc NUMAI cand dormim intre orele 10 seara si 2 noaptea!

Culcarea foarte tarziu in noapte face ca acesti hormoni vitali sa nu s emai produca si atunci in cateva luni se declanseaza probleme de sanatate: oboseala masiva, lipsa de concetrare, depresie, anxietate, atacuri de panica, pananoia, schitofrenie, diabet, pancreatita, cancere samd.

| Electron34587 explică (pentru Violleta2022):

Pai si medicamentatia de la psihiatrie e buna daca cu melatonina nu pot dormi? Ce dauneaza mai rau concentrarii lipsa de somn sau medicamentele de la psihiatrie?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Electron34587):

Medicatia de la psihiatrie este ca sa tina boala in loc, sa nu evolueze prea rapid, dar este necesar sa o reversezi natural, adica sa dormi normal si sanatos, ore de noapte, sa mananci sanatos, sa nu fii nevoit sa mai iei pastile, deloc.