| Bluef4 a întrebat:

Ce se poate intampla daca fierbi apa oxigenata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă o lași o vreme în oală înainte să o fierbi nimic, că fierbi apă obișnuită.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ap%C4%83_oxigenat%C4%83
Apa oxigenată, denumită și "peroxid de hidrogen", este un lichid incolor, cu punctul de fierbere 108 °C, cu punctul de topire/înghețare -330C, cu formula chimică H2O2.
Se amestecă cu apa în orice proporție, este solubil în eter și alcool. Are constanta dielectrică mare, apropiată de a apei, fiind un bun dizolvant ionizabil față de săruri, în cazurile în care nu se manifestă ca oxidant. O soluție 35% poartă denumirea de perhidrol.[1]
Fiind instabilă, se descompune spontan, rezultând apă și oxigen. Viteza de descompunere este influențată de o serie de factori ca: lumina, căldura, catalizatorii etc. [1] Este o specie oxigen reactivă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Casa face buuuum