| anonim_4396 a întrebat:

Ce sfaturi aveti pentru a ma putea lasa de coca-cola? am aproape 20 de ani, beau cola cu regularitate de pe la vreo 14-15 ani. De obicei imi iau cola langa mine la calculator si noapte, pana pe la 3-3jumate cand ma culc, dau gata jumatate de sticla de 2 litri/2, 5 litri. Mai mult de 2-3 zile nu prea pot sa stau fara cola. Pur si simplu parca mi-a intrat in reflex sa beau cola. Ma culc doar la 3-3jumate-4 dimineata, mai devreme nu prea pot, sunt foarte irascibil, ma enervez repede si din orice tampenie, nu ma pot ingrasa deloc(de la 14-15 ani am aceeasi greutate). Am avut diverse probleme cu stomacul (de genul gastrita etc), mi s-a spus la medic ca e din cauza colei, dar tot nu pot sa o las balta. Nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Anddrea a răspuns:

Hai frate n-ai vointa in tine? Ce fel de om esti tu la 20 de ani daca nu poti renunta la o simpla bautura? Ti-a intrat in reflex. Un reflex ce o sa te coste ulcerul si alte complicatii. Pune-ti in minte "nu imi mai cumpar cola" si ca sa inlocuiesti sentimentu` de a bea ceva, fa-ti un ceai de tei pentru calmare sau un suc natural sau mananca un fruct. Te culci la 4 dim pentru ca ai prea multa cofeina in organism. Altii poa` sa se lase de cocaina si tu nu ai forta in tine sa te lasi de un simplu suc? Arata ca esti barbat si cand iti pui ceva in minte reusesti.

| Anddrea a răspuns:

Ma bucur laughing Am vrut sa te motivez. As putea sa ma bag la anti-drog sa conving lumea sa se lase laughing

| deeeeeebora a răspuns:

Totul este sa ai vointa.si eu am incercat sa numai beau deloc sucuri acidulate si iti pot spune cu mandrie ca de la Craciun am laut o inghititura de pofta.
trebuie sa constientizezi ca daca te lasi, numai tie iti faci bine nu la vecinu.la inceput poti sa mai iei o inghititura de cola,dar doar atat.
incearca sa schimbi cola cu ceva ceai,sau cu altceva:fruct,mancare,ciocolata, carte, ceva hobby

| piciuk a răspuns:

Ma bucur ca vrei sa te lasi! eu eram in aceeasi situatie ca a ta, ajunsesem chiar sa nu beau apa! beam numai cola.au trecut aproape 6 luni de cand m-am lasat de cola si inca nu m-am obisnuit cu programul de zi, ma refer la faptul ca m-am obisnuit sa nu dorm noptile. acum sa-ti povestesc cum am renuntat eu. initial am schimbat marca sucului, am ales fanta de portocale(pe care nu il suportam inainte cand beam coca).am consumat aprox 1 saptamana numai fanta, nici macar un pahar de cola, apoi am inceput sa consum diferite ceaiuri de fructe si cam asta a fost treaba. trebuie sa ai vointa.este un drog,la fel ca tutunul,simplul nume de coca te duce cu gandul la droguri. partea proasta e ca la inceput vei avea dureri de cap si vei fi irascibil mai tot timpul,dar starea asta va trece. hotaraste-te sa nu mai cumperi si anunta-ti si familia/prietenii ca nu mai bei,astfel vor evita sa cumpere cola cand ii vizitezi,ei fiind obisnuiti cu obiceiul tau. multa bafta iti doresc!
am uitat sa adaug ceva,daca nu doresti sa bei fanta, uita-te inainte sa iei alt suc pe lista ingredientelor continute sa nu aiba cofeina, spre ex. mountain dew contine.

| eugem35 a răspuns:

Nu mai cumpara coca cola cupara o bere mai sanatoasa,

| F13 a răspuns:

Doamne fereste. imi pare rau pentru tine sincer. ce iti pot spune - parerea mea
1 - pentru culcatul la ore mai "decente" incearca benosen - sunt niste pastilute care te adorm insa sunt slabe! nu iti face griji legat de ele. te poti interesa la farmacii. iei o pastila cu o jumatate de ora inainte sa te duci la somn (10 jumate ca sa adormi la 11). lasi calculator lasi ABSOLUT tot. cateva pastile sunt suficiente pentru cateva nopti si nu te trezesti obosit dimineata.
2- cola...compania asta si-a atins telul - sa te faca sa devii dependent de produsele ei. nu stii ca acest produs da dependenta? precum burgerul de ma mc donalds, contine niste substante care te face sa fii dependent. dragaule, VOINTA! VOINTA E CHEIA., Fa-ti un program sanatos- rfa o lista cu regimul actual si apoi o alta cu ce ar trebui sa mananci in fctie de necesitatile tale. planuieste si organbizeaza-te. si incpe de maine nu imi amana ca apoi o sa rtegreti mai tarziu. si asa cativa ani de dependenta de porcaria aia de suc si programul aiurea de somn lasa urme in organismul tau. get up and do something! hai ca ma bag si eu la somn ca in seara asta am exagerat. bafta multa si sa imi spui progresele tale!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Thx allhappy Andreea ai reusit sa ma faci sa ma simt miclaughing legat de pastilute, nu vreau pastilute etc. vreau sa ma culc natural la ore decente. si vorba ta piciuk.apa nu am prea mai baut. acum pe bune, cred ca in ultima jumatate de an daca am baut o sticla de apa e binebig grin cred ca si d-aia am mereu buzele uscate si imi crapa des. ca nu sunt hidratatbig grin in fine voi incerca sa trec pe alte sucuri. intr-un timp beam nestea dar ala dintr-o gura il beam pe totlaughingrolling on the floor ma rog, o sa incerc sa am si eu putina vointatongue

| Saveluc a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa te legi la maini.
Am glumit. Incearca sa iei mereu apa cu tine, eu de 4 zile m-am lasat, jur. am baut intretimp doar o gura. si jur ca nu simt nevoie de a bea mereu. In fiecare seara ma pun in pat de la vreo 10-30, 11:00 in pat (nu ma culc) dar stau asa pana ma i-a somnul. Daca faci calcul lunar cat ai da pe cola zilnic ai sa innebunesti. 7 lei pe cola inmultit la 25 de zile (banuesc ca bei o cola la doua zile cea de 2.5 l.) 175 lei nu mai pe cola s-a dus. asta doar pe luna. dar hai sa inmultim 175 lei/luna inmultit cu 12 luni. iata cati bani se duc pe cola.21 de milioane. E bine? Hai sa punem deoparte acei 7 lei ori de cate ori ne gandim la cola. Bafta. Sper ca ti-am fost de folos dar si de inteles.

| alin_9439 a răspuns:

Hm pai frate ia-o logic trebuie sa iti scoti din minte ca e buna ia-ti o sticla si baga in ea o fis de 50 bani sau o bucata de carne dupa ce vezi cei face monezi sau carni crede-ma te lasi 100% bafta big grin