| SwAn a întrebat:

Ce sfaturi imi dati sa adorm mai repede seara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KIibrDM a răspuns:

Numara oilelaughing
imi functioneaza de fiecare datalaughing

Sau citeste ceva plictisitor

12 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Scoala-te mai devreme dimineata! Nu mai manca cu cel putin 2 ore inainte de a te duce la culcare. Aeriseste camera inainte de a te baga in pat! Bea un pahar de lapte caldut seara.Bea un ceai calmant de tei sau valeriana la culcare(alternativ cu cel cu lapte, nu amandoua odata!). Nu te infofoli! Stinge toate sursele de lumina! Gandeste-te la ceva frumos.Alunga gandurile stresante despre ce va trebui sa faci a doua zi sau despre problemele pe care le-ai trait in ziua precedenta!

| iStarry a răspuns:

-roaga pe cineva sa-ti maeze spatele/picioatele etc
-nu manca inainte sa te bagi in pat
-ceaiul cotine teina,care mai mult te agita,asa ca bea un lapte cald cu miere
-fa o baie calda cu tinctura de lavanda
-nu bea prea mult lapte pentru ca o sa te duci la baie toata noaptea
-nu invata pana tarziu, e greau sa adormi cu mintea incarcata
-aeriseste camera
-gimnastica usoara e buna pentru somn dar nu face prea multa pentru ca vei fi prea energica ca sa adormi
-pune-ti asternuturi si pijamale curate
-daca stii ca adormi greu, pune-te in pat mai devreme
-ziua ta trebuie sa fie plina de activitati ca sa poti adormi
-FUNDAA? happy

| ruPfashu a răspuns:

Pai stabileste-ti un program. In fiecare zi te pui la aceeasi ora in pat. Sa zicem 22:00, si organismul o sa se obisnuiasca. Poti sa bei si o cana de ceai de tei inainte sau o cana de lapte. O sa te ajute pentru un somn mai bun.
Bafta!

| Madaliinaaa a răspuns:

Inainte sa te culci trebuie sa fi obosita.Fa multe activitati ziua si inainte sa te culci. Sper ca te-am ajutat :*

| Quiescent a răspuns:

Păi, ai multe opțiuni :
+ bei un pahar de lapte cald înainte să te bagi în pat
+ asculți muzică relaxantă
+ citești o carte
+ poți eventual să faci sport, deoarecere îți consumi energia rămasă ( asta nu exclude să fii mai activ pe timpul zilei )
+ uită-te la un film

| LotusRadioactiv a răspuns:

Numara oile sau ia-ti un somnifer. Functioneaza cel mai binewinking
Scuze, a fost doar o glumita inocenta big grin
Ai putea sa faci mai multa miscare (de obicei organismul nu se poate odihni pentru ca are prea multa energie ) sau sa te lasi purtata de ganduri, fara sa mai constientizezi daca au sens.
Multa sanatate happy

| Heilinheilo a răspuns:

Bea lapte cald inainte de culcare si maseaza-ti picioarele cu ulei de musetel. Odata ce te-ai bagat in pat nu te mai gandi la ce ai facut pe parcursul zilei pentru ca asa icepi sa iti faci probleme si iti sare somnul. pur si simplu realaxeaza-te.
Si daca e ceva mai grav, ar fi bine sa consulti un doctor de specialitate. Sper sa ai un somn usor

| lightmyfire a răspuns:

Buna.Pai poti sa citesti ceva inainte de culcare, sa bei ceai de menta[din cate stiu eu,ala te ajuta sa adormi cat mai repede si sa ai un somn linistit],incearca sa te gandesti la ceva ce ai de facut pentru ziua urmatoare,luna urmatoare etc, sau incearca sa numeri ceva ce ai in fata, de exemplu eu cand eram mai mica numaram liniile din fata patului meu de pe asternut si cand ajungeam pe la 50 si ceva adormeamlaughingIn fn. nu e obligatoriu. vezi si tuhappyGandeste-te.trebuie sa fie ceva, nu? O zi minunatahappy

| bombănucleară a răspuns:

Eu iti propun sa bei o cana cu lapte si sa te asezi intr-o pozitie confortabila si vei adormi.

| KoreaJapan a răspuns:

Era o vreme cand colectionam multe melodii de opening anime pe telefon. Le invatasem ordinea,caci fiecare avea o denumire,ca de exemplu,incepeam cu Bleach, Bleach 1, Bleach 2 puncte puncte(nu ma lasa astia sa le pun laughing) kilari, kilari 1, kilari 2...vampire night 1, vamire night 2 puncte puncte si asa mai departe laughing in fine ma obisnuisem cu ele si invatasem, categoric, fiecare melodie. Doar tinea fiecare max 2 min. Asa. Intr-o seara am inceput sa le cant in gand pe fiecare,la rand. nu stiu cum,dar cand am ajuns pe la naruto am adormit. laughing ceea ce vreau sa iti spun este ca nu trebuie sa asculti melodii sa te culci, caci sigur nu adormi repede, ci sa le fredonezi in gand. fara sa te gandesti ce mel alegi. sa fie fara oprire. asa eram eu cu ordinea alfabetica. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea o cana de lapte apoi bunete in pat si in chide ochi si gandeste-te la ceva frumos. FUNDA?

| BuBu_6578 a răspuns:

Citeste ceva si o sa vezi ca te ia cu somn
sper sa te ajute
>D: