| DeeyuAndrei a întrebat:

Cum aș putea să adorm mai repede seara? Îmi ia foarte mult timp. Ceva sfaturi?
Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| AFR81 a răspuns:

Incearca sa limitezi timpul la calculator (posibil sa apara si probleme cu hipertensiunea arteriala mai incolo), sa te trezesti de dimineata, sa ai activitate pe timpul zilei, sport de preferat, sa nu mai consumi bauturi care contin cofeina si chiar sa nu mai mananci cu cateva ore inainte de culcare. O alta cauza ar putea fi stresul. Tu iti cunosti corpul cel mai bine.
Iar legat de suplimente, daca le putem numi asa, am incercat eu sa iau un sedatif pc intr-o seara in care chiar nu puteam sa dorm si pot sa spun ca mai rau mi-a facut. Nu mai gandeam limpede. Nici ceaiul de valeriana nu m-a ajutat. Pe langa asta, mirosea si foarte urat in casa. Am ramas la o metoda oarecum clasica: in noptile cand chiar nu pot sa adorm, ma ridic din pat, iau o gura de aer, beau un pahar cu apa (cam 10-15 minute dureaza astea) si apoi ma intind iar.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă adormi greu probabil nu faci activități care sa te obosească sau ești stresat.

| SilentRain a răspuns:

Bea un ceai de levantica inainte de culcare

| mihaicelsfant a răspuns:

Incearca sa faci sport ca o sa te ajute

| ciumabubonica a răspuns:

Opreste tot ce ai in camera...televizor, pc, telefon si incearca sa adormi sau o alta optiune e sa bagi castile in urechi si sa asculti cu ochii inchisi ceva ce iti place fara sa iti fie frica ca nu adormi sau ceva de genul..bft

| LPCTSTR a răspuns (pentru ciumabubonica):

Nu-ți prea înțeleg logica.

| Doja a răspuns (pentru LPCTSTR):

Lumina albastra data de ecrane spune creierului ca e ziua. si il trezeste. De-aia cel putin cu jumate de ora inainte de somn nu trebuie sa te uiti in ecrane.

Ceaiul de tei ajuta.

de asemenea meditatia ajuta f mult. Foloseste o aplicatie cum e Calm

| Andrewquq a răspuns:

Exista o regula pe care unii oameni o aplica, se numeste 10-3-2-1-0 si functioneaza astfel:
10 hours before bed - No more caffeine.
• 3 hours before bed - No more food or alcohol.
• 2 hours before bed - No more work.
• 1 hour before bed - No more screen time (turn off all phones, TVs and computers).
• 0 - The number of times you will hit the snooze button in the morning.