| Denisa314 a întrebat:

Ce sfaturi imi dati sa scap de vergeturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Christinnnee123 a răspuns:

Buna!
in nefericire inca nu s-a gasit o solutie prin care sa facem ca vergeturile sa dispara cu desavarsire, dar secretul pentru a scapa de problema lor este gasirea modalitatilor de a le face mai putin vizibile. Cu cat sunt tratate mai repede cu atat aparitia lor este diminuata.
Pentru a nu avea probleme cu vergeturile trebuie ca in primul rand sa evitam variatiile bruste de greutate, sa nu fortam dezvoltarea musculaturii atunci cand mergem la sala de antrenament prin folosirea steroizilor, iar alimentatia trebuie sa fie echilibrata si bogata in vitamine.

Vitaminele care ne ajuta impotriva vergeturilor sunt:
• Vitamina B5 300 mg pe zi
• Vitamina C cu flavonoide 1 g /zi
• Vitamina E 600 U.I. /zi. Cremele emoliente care contin vitamina E ajuta pielea sa se regenereze si sa ramana supla.
De folos sunt si cremele ce au in compozitie colagen, elastina, aloe, vitamine, alantoina si coenzima Q10 care hidrateaza pielea, ele fiind utilizate cu succes in scopul prevenirii aparitiei vergeturilor.
Scaderea nivelului de zinc duce de asemenea la aparitia vergeturilor. De aceea, pentru a evita aparitia lor, consumati dieta sanatoasa" class="article-autolink article-autolink2" href="alimente">http://www.sfatulmedicului.ro/......">alimente bogate in zinc, cele mai bune fiind algele verzi-albastre.
Sarurile homeopate calciu-fluor si siliciu ajuta si ele la mentinerea unui tesut celular ferm, puternic si elastic.

Poti sa-ti prepari singura crema antivergeturi:
Ai nevoie de urmatoarele: avocado, 6 capsule de vitamina E, 4 capsule de vitamina A, 2 linguri de gel de aloe, 2 linguri de ulei de masline, 2 capsule 50 mg zinc si lingurita de praf de alge verzi-albastre.
Zdrobiti un avocado bine copt pana se transforma intr-o pasta. Turnati continutul capsulelor de vitamina A si E peste, apoi celelalte ingrediente si amestecati. Intindeti crema obtinuta peste zonele cu vergeturi si lasati 30 minute in fiecare zi. Nu veti scapa definitiv de vergeturile vechi, dar vor deveni mai putin vizibile. In plus crema va va proteja de aparitia altor vergeturi.

Poti sa le tratezi direct la medic:
Atunci când vergeturile sunt încă de culoare roşie, laserele pot fi foarte eficiente în reducerea aspectului de roşeaţă şi oprirea inflamării. Laserul Pulse-dye este cel mai potrivit tratament în cazul acestor vergeturi. Laserele induc o creştere de colagen şi astfel se dezvoltă elastina, care îmbunătăţeşte aspectul pielii.
Terapia cu laser fracţionată pentru vergeturile de culoare albă.
Funda?

2 răspunsuri:
| Mikutza98 a răspuns:

Nu cred ca este o solutie ca sa sapi de ele.Am o prietena care le are de mult timp si ea a incercat multe variante insa nici una nu a dat roade.

| xyz119 a răspuns:

Cremele şi loţiunile care promit dispariţia lor nu sunt foarte bune, pe scurt, nu au nici un efect şi costă o grămadă de bani. O soluţie simplă şi totodată ieftină care ar putea să mai acopere din ele este bronzul, dacă tot vine vara... Şi timpul, se estompează mult o dată cu trecerea lui.