| anonim_4396 a întrebat:

Ce as putea face ca sa scap se vergeturi? va rog dati-mi raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Poti sa te dai cu orice. Nu trec! Se mai estompeaza poate. Incearca cu lotiune pentru celulita facuta de Farmec Cluj, dar ca sa le scoti, poate numai cu transplant de bucatele mici de piele.
Laserul este un mic fonfleu care nu serveste la nimic in privinta asta. Vergeturile sunt mici cicatrici unde a crapat pielea si a crescut alta (de alt fel) la loc de dedesubt. Laserul poate cel mult sa le "vopseasca" dar tot se cunosc. Cel mai bine ar fi sa faci miscare (sala, yoga, inot) in asa fel incat pielea sa capete un tonus mai bun. Vegeturile se vor vedea mai putin si vor fi mai putin disgratioase.
Cel mai usor lucru este prevenirea, adica sa fim atenti la schimbarile substantiale de greutate/volum + miscare, miscare, miscare

| Tourniquet a răspuns:

Iti recomand crema cu ulei de argan sau extract de melc. Mama le-a folosit... dupa ce ii s-a terminat cea de ulei a folosit-o pe cea de extract si acum nu mai sunt asa vizibile!

Foloseste cu placere! Bafta!

| andy_3925 a răspuns:

Crema cu extract de melc.Am si eu cateva vergeturi si de cand ma dau s-au mai estompat. E de la herbagen si nu costa mai mult de 30-40 de lei.Eu zic ca merita!

| M' a răspuns:

Si eu am niste vergeturi pe solduri.
Am incercat mai multe metode, tot felul de creme pentru vergeturi dar nu prea mi-au dat rezultate.
am fost la un dermatolog si mi-a spus ca ma scapa de vergeturi cu laser-ul, dar nu am voie sa ma mai ingras sau sa slabesc, ca imi apar inapoi

| johnny_1840 a răspuns:

Adevarul e ca de vergeturi nu mai poti scapa niciodata! Daca vergeturile au culoarea violet rosiatice asa inseamna ca sunt noi, iar daca sunt alb sidefii sunt mai vechi. Daca sunt noi poti sa incerci sa masezi zona cu un burete de baie sau o perie ceva, dar usor, iar daca sunt vechi nu mai ai ce face decat operatie pentru inlaturarea lor. Da nu e o problema asa mare zic eu.