| Adrian_Paraschiv_1993 a întrebat:

Ce simptome sunt la lipsa de magneziu si de vitamine din organism, Intepaturile in maini picioare spate, ameteala, vedere incetosata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| HighByTheBeach a răspuns:

Buna!
Simptomele deficientei de magneziu sunt:
- apatia, depresia, dificultati de concentrare, tulburari de memorie;
- confuzia, halucinatile, paranoia
- scaderea poftei de mancare;
- dureri de stomac;
- diaree sau constipatie;
- fasciculatii musculare (spasme, convulsii), diverse sunete in urechi;
- tremur, spasme musculare, slabiciune musculara, ataxie
- tahicardie supraventriculara;
- extrasistola ventriculara.
La deficienta de vitamine pot aparea urmatoarele simptome:
-Senzaţie de furnicături, înţepături şi amorţeală în mâini, picioare sau alte regiuni ale corpului
-Coşuri (ca de acnee) pe obraji, braţe, coapse şi fese
-Piele iritată, roşie, solzoasă, pe faţă (uneori şi alte regiuni ale corpului) şi căderea părului.
-Crăpături la colţurile buzelor
-Crampe musculare puternice, ca nişte junghiuri foarte dureroase, în gambe, degetele picioarelor.
-Anemie, tulburări ale sistemului nervos central, tulburări neuromusculare, alterarea retinei.
-Oboseala.

Mergi la un consult la medic ca sa faci analize si sa te asiguri ca ai lipsa de magneziu si/sau vitamine. Nu lua suplimente alimentare cu magneziu sau cu vitamine din capul tau. Daca ai deficienta, medicul iti va prescrie suplimentele date, daca nu atunci va continua investigatia pana se va gasi problema care iti provoaca aceste simptome.
Sanatate!

| BogdanLuca a răspuns:

Banuiesc ca nu ai inteles nimic din copy/paste-ul colegei noastre... cu atat mai mult, ma indoiesc ca suferi de o carenta absoluta de Mg. sau alte vitamine, deci ma gandesc ca nu este chiar asa probabila o tahicardie paroxistica supraventriculara, sincope, convulsii si cu atat mai putin Anemia( anemie megaloblastica cand vorbim de carentele de vitamine)!
In principiu, carentele usoare, se manifesta prin crampe musculare si oboseala cronica!
Multa sanatate!