| Anutzaaaaa a întrebat:

Ce simtome ai cand iti vine ciclul va rog eu ajutati-ma si sfaturi cum sa imi vina mai repede, pentru prima oara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Alemoni a răspuns:

Buna! Nu exista sfaturi ca sa iti vina mai repede. Ciuclul o sa iti apara cand corpul este pregatit, nu poti sa-l grabesti. Simptome : crampe, oboseala, dureri de cap, SPM. Succeshappy

| xCatastrophe a răspuns:

In primul rand te doare burta, te simti slabita de puteri si te simti uda pe lenjerie si nu poti sa il grabesti el vine de la sine`! Nici eu nu am stiut eu stateam la pc cand s`a intamplat asta`! rolling on the floor

| Fluturash cu aripi de inger a răspuns:

Simptomele sunt diferite de la un organism la altul dar vei avea dureri de spate, de burta si chiar de cap.Nu poti face in asa fel incat sa-ti vina menstruatia mai repede in momentul in care organismul tau va fi pregatit totul se va intampla de la sine.

| TheTruthBeneathTheRose a răspuns:

Cand iti vine te doare foarte tare burta si capul, te pot lua si ameteli (depinde de fiecare persoana). Nu te-as sfatui sa incerci pentru accelerarea veniri ciclului sa faci baie cu apa mai fierbinte decat este indicat! Nu stiu cati ani ai dar daca ai mai putin de 15 nu te grabi, iar daca ai mai mult ar fi bine sa consulti un medic.

| XxRoyalxX a răspuns:

Nu o sa vine cand vrei tu numai atunci cand dezvolti si incepi sa cresti incepe si inaintea lui si pana se termina o sa ai dureri de cap o sa de doara misclocul si o sa ai stari de greata daca esti ensibila poti si vomita asa ca nu iti dori sa vina mai repedebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fathaaaa...nu iti doresc sa it vina mai repede... pe mine ma doare ingrozitoecand vine, ma dor sanii, ma doare burta, ametesc, ma ustura uterul pur si simplu. Sunt unele care nu au nicio problema, dar cele mai multe au. Poti sa iti faci ceai de coada soricelului, acesta este cel mai indicat in genul acesta de probleme, dar de venit, va veni cand vrea laughing me mi-a venit la 15 ani, si nu imi pare rau ca a intarzaiat, dupa mine nu ar trebui sa existe deloc daca nu ar avea si alte beneficii!

Conform studiilor 3 din 4 femei sufera de SPM sau sindromul premenstrual. Incepand cu jumatatea ciclului menstrual pana cu cateva zile inainte de menstruatie, femeile cu SPM se schimba atat pe plan fizic cat si pe plan emotional. Necontrolarea simptomelor acestui sindrom afecteaza calitatea vietii tot mai multor femei. Desi este o reactie fireasca a organismului, ea poate fi ameliorata printr-o multime de terapii medicamentoare, alimentare sau alternative.

Specialistii spun ca sindromul premenstrual nu le afecteaza, de obicei, pe adolescente. Durerile premenstruale devin mai intense odata cu varsta si sunt cel mai puternice intre 30 si 40 de ani.

Care este cauza sindromului?

Aceasta combinatie de simptome fizice si psihice apare in urma nivelului ridicat de hormoni secretati si se manifesta atat inaintea cat si pe parcursul menstruatiei.

Factori favorizanti

antecedente familiale;
varsta;
deficienta de vitamina B6, calciu si magneziu;
sedentarism;
cofeina in exces;
stres;
dieta deficitara.

Simptome ale SPM

Simptome fizice

umflarea si sensibilitatea sanilor;
retinerea fluidelor;
crampele abdominale;
libidoul scazut;
pulsul crescut;
bufeuri;
pielea grasa;
senzatia de sete;
apetitul crescut;
pofta de dulciuri si mancaruri sarate;
durerea de cap;
tulburarile de somn;
oboseala;
acneea;
constipatia;
fluctuatia in greutate;
diareea;
balonarea;
durerea musculara.
acum nu te speria, fiecare femeie este unica si raspunde diferi la fiecarrre problema

| alenushxred a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu fac 12 ani și am dureri de cap de burta am pofta de dulciuri și chestii sărate de Eric am diaree dar mi-a trecut d-ul urinei de somn oboseala! Ce fac? O să-mi vina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa-l fortezi sa vina,va veni cand va trebui,nu cand vrei tu.
Depinde de fiecare fata ce simptome ai(dureri de cap,burta, picioare, sani etc.).
Intra pe noifetele.ro

| LittleAnca a răspuns:

Poi pe mine ma dor putin soldurile doar atat. Si daca nu ti-a venit inca tu nu poti sa decizi cand sa vina. EL vine doar cand esti dezvoltata. Si nu te speria in privinta cu chestia asta.

| Bitzzzz a răspuns:

Poi simtome:->

te doare burta, spatele

cam asa,, si nu ai tuh csf sa iti vina mai repede:*

pup

funda t roglove struck

| andrauta a răspuns:

Pai daca ai sani, par in la subrat sai intre picioare, inseamna ca te-ai maturizat si ar trebui sa iti vina. Daca nu mai ai de asteptat.Zi varsta ca sa pot da exlicatii.Mia cand mi-a venit nu aveam nici un simtom.De obicei te doare burta. Daca nu ai o secretie albicioasa pe chilotei uneori trebuie sa mai astepti.Credema nu e deloc misto si eu abia asteptam sa imi vina si acum nu stiu cum sa mai scap de ellaughing. Ciclul vine si la 9 ani da si la 16-17.Depinde de cat de dezvoltata esti. Fundita?winking

| chupyka a răspuns:

Pai te doare burta, e o durere seaca, poate sa te doara si capul, senzatii de greata... Dar o intrebare de ce ai vrea sa-ti vina ciclul mai repede? Nu se poate asa ceva oricum sa-ti provoci asta nu este o boala vine cand incepi sa te dezvolti de obicei in adolescenta

| andreea97_3289 a răspuns:

Nu ai cum sa faci sa-ti vina sa stii...e imposibil...si atunci cand iti vine te doar burta ca naiba, iti vine sa mananci dulciuri mereu laughing, tu cati ani ai de esti asa ingrijorata?

| Omulfaranume a răspuns:

Pai,ciclul nu vine neaparat cu sange. poate sa fie si asta dar mai adesea vine cu eliminari.Nu te speria si in special nu te spala cu apa rece pentru ca va fi rau de tot.Ai grija si daca esti destul de mare ca sa se inceapa nu te aseza pe locuri reci si ingrijestete. toate trecem prin asta.te pop si bafta.

| Blooddanceonfloor a răspuns:

Pai nu poti face sa-ti vina mai repede happy cateva din sintome sant:dureri sub burta, intarirea sanilor, mai rar dureri de cap, edc

| Ðξξð a răspuns:

Buna anutzaa. daca nu te superi poti sa imi spui intai cati ani ai? si iti voi explica si ce simtome ai atunci cand iti vine.

| Anutzaaaaa explică:

Am 12 ani

| Anutzaaaaa explică:

Am 12 ani jumate