| anonim_4396 a întrebat:

Ce stiti despre celulele stem?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt eficiente in tratamentul limfoamelor, leucemiilor, talasemiilor si altor boli de sange. Sunt inca in studiu in tratamentul diabetului, sclerozei in placi. S-a exagerat mult rolul lor si s-au dovedit practic ineficiente in tratamentul leziunilor posttraumatice cerebrale sau ale maduvei, a malformatiilor sau afectarilor cerebrale congenitale.

daniela
| daniela a răspuns:

Aici gasesti detalii depre aceste celule http://www.sfatulmedicului.ro/......-stem_1237

| nuxerette a răspuns:

Celulele STEM sunt celule nediferentiate care pot copia ADN-ul celulelor si astfel luand locul celulelor atinse de boala. Ex: pot copia adn-ul celulelor musculare din miocard si astfel vindeca o boala de cord. Celulele stem sunt inca in faza de experimentare, dar cel mai indicat este sa iei legatura cu un hematolog sau oncolog care poate sa iti dea mai multe detalii

| selef a răspuns:

Am auzit ca sunt bune.