| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt celulele stem?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Celulele stem sunt niste celule numite pluripotente. Adica, primind un stimul potrivit, din ele pot lua nastere mai multe feluri de celule. Practic celula stem este o celula care se poate matura in directie diferite, in functie de necesarul organismului.
Acele celule stem recoltate la nastere si pastrate, nu va vor salva copiii indiferent de ec boala ar face. Ci doar daca vor face leucemie sau limfom, vor primi transplant de maduva din propriile lor celule stem ceea ce va creste sansele de reusita si de vindecare.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Unbaiat, multumesc, nu m-as fi gandit, Totusi, lamureste-ma si pe mine, cum au baza celulara, ca nu inteleg. Explica-mi si mie, te rog.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Unbaiat, din pacate am vazut prea multi tineri in stare terminala de tot felul de boli si de aceea nu-mi permit sa vand sperante false si alte gogosi.
Stiu cam in ce stadiu sunt studiile privind celulele stem (cele publice, nu cele secrete) si, din pacate, nu stau chiar asa de bine. E adevarat ca se spera intr-o minune, intr-o lovitura, in ceva spectaculos care sa rastoarne premisele actuale si sa salveze. Sper si eu. dar pana una alta, cel putin 15 ani de acum inainte, celulele stem se vor folosi in patologia umana in cateva boli.
Vezi tu, detest a pacali oamenii, a-i minti. S-a discutat foarte mult despre tratamentul cu celule stem in diabetul de tip I. Milioane de parinti si copiii lor au sperat. S-a ajuns la niste rezultate absolut dezamagitoare. In sensul ca pacientii au suferit procedee extrem de scumpe care le-au menstinut glicemia in limite normale, fara insulina cateva luni. Apoi s-au intors exact de unde plecasera. Asta dupa ce in laborator, dupa ani buni de studii, paruse ca ar fi cea mai tare descoperire medicala a secolului, paruse ca va fi solutia miraculoasa pentru a scapa de insulina. Nu incetez sa ma intreb cum s-au simtit tinerii aia care dupa 5-6 luni s-au intors la insulina dupa ce li se promisese libertatea. Sigur, li se spusese ca rezultatele nu sunt inca sigure, dar li se spusese de asemenea ca in laborator rezultatele au fost spectaculoase. Si li s-au vandut sperante false.
Nu sunt impotriva recoltarii si pastrarii de celule stem. Sustin aceasta idee si mi-as dori sa pot face si eu asta pentru copilul meu. Din pacate, salariul meu de medic nu mi-o permite, deocamdata. Dar vreau ca oamenii sa stie ce este sigur acum, ce au in acest moment in mana, ce certitudine cumpara, nu ce speranta indepartata.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

L-am vazut si este unul din preferatele mele. De altfel, de-acolo a ramas Robert de Niro actorul meu preferat. Ce cred despre el? Mi-am pus adesea problema cat de moral e ceea ce li s-a inatmpalt oamenilor aia si am ajuns la concluzia ca ceva e mai bun decat nimic. Dar totusi ceva...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

happy Ce ne facem daca te prind eu pe tine cu un raspuns aiurea?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Si mie, Unbaiat, fiindca am putut discuta ca doi oameni maturi, rezonabili. Ne intersectam sigur, mai ales daca vrei. Eu am spus de mai multe ori: Spitalul Clinic Colentina, Anatomie Patologica, intreaba de Cristiana, oricine vine cu ganduri bune.

| micurutza2005 a răspuns:

Da este adevarat ca sunt recoltate la nastere din cordonul ombilical si pastrate etc.si sunt de folos pentru.viitor daca e cazul persoanei respective, dar stiti cat costa pastrarea lor si recoltarea transportul? foarte mult nu ne putem permite sa platim pe an o gramada de bani pentru. ca ni le pastreaza undeva toata viata sau nu stiu cat timp. E scump si nu avem posibilitatea desi recoltarea dureaza cateva min.pastrarea e problema si trebuie anuntata echipa care se ocupa cu transportul celulelor din timp sa pregateasca recipientele pentru ca acelea nu se gasesc in spitale obisnuite la ginecologie sau sala de nasteri, e mai complicat totusi procedura.stiam si pretul dar am uitat.

| unbaiat a răspuns:

Se recolteaza din sangele placentar(recoltat din cordonul ombilical)Se pastreaza in azot lichid la -197 C si iti poate salva copilul pe viitor.Nu este un moft si toti parintii responsabili ar trebui sa ia in calcul aceasta procedura(dureaza intre 30 secunde si 3 min)

| unbaiat a răspuns:

Stiu ca are si niste costuri dar pentru sanatatea copilului tau vinzi televizorul, pc de la care scrii tu raspunsurile astea, te imprumuti si o faci.Nu cred sa fie ceva mai important decat sanatatea in special a copilului tau...

| unbaiat a răspuns:

Brigaela momentan sunt in studiu posibilitatile de vindecare a ZECI de boli grave printre care si cateva forme de cancer. ti se pare putin lucru? Daca mai pui ca in 10-15 ani tehnologia si stiinta medicala va avansa si mai mult iar recoltarea de celule o poti face doar la momentul nasterii. pune in balanta.Si daca ar fi putut salva o singura boala si era de ajuns sa investesti.Si pentru cultura ta(„goagle„nu le rezolva pe toate) toate bolile au o baza celulara.

| unbaiat a răspuns:

Orice defect aparut in replicarea celulara, in regenerarea si repararea lor creeaza mediul favorabil pentru dezvoltarea patologiilor.Deocamdata TEORETIC posibilitatile sunt uriase, dar e o speranta nu? Acum inca sunt in stadiul de teste dar sa speram ca daca nu noi macar copii nostri sa aiba o sansa in plus. Daca ai vedea un tanar de 20 si ceva de ani cu cancer in faza terminala ai intelege... orice sansa e buna.

| unbaiat a răspuns:

Stiu ca din pacate se profita din plin de disperarea oamenilor.vezi si cazul recent a celor cu distrofie musculara dar cum ai spus si si tu totusi balanta trebuie sa incline pentru recoltarea lor si cu ajutorul lui Dumnezeu sa credem ca se va dovedi o solutie viabila.Stiu ca in China deja se fac operatii iar acum se fac teste cu surditatea dar nu am mai urmarit subiectul in ultima vreme.Ca si medic stii ca suntem o tara foarte bolnava...
Si acum ceva care are legatura oarecum tangential cu ce vorbim noi iti recomand sa vezi filmul Awakenings (1990) cu Robert de Niro si astept sa-mi spui ce parere ai...Numai bine

| unbaiat a răspuns:

Eh se pare ca ai retinut ideea principala happy Acum imi esti simpatica(asta nu inseamna ca nu te voi „taxa„daca te prind cu un raspuns care mi se pare aiurea) laughing

| unbaiat a răspuns:

Ma poti nota stupid sa nefolositor LINISTITA..Nu am probleme de genul asta si recunosc ca uneori sub influenta vreunei intrebari sau unui raspuns stupid mai dau si eu raspunsuri aiurea sau nedrepte.Eu ma bucur de respect si credibilitate in viata reala asa incat nu ma afecteaza prea mult statutul meu in cea virtuala.Ne mai intersectam noi nu-ti fa griji laughing Oricum mi-a facut placere discutia.

| mamidvd a răspuns:

Celule stem se gasesc in sangele placentar si nu numai.

daca nu ma insel s-au gasit si in dinti, piele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt celule din cordonul ombilical.