| mgabi a întrebat:

Ce stiti despre "lactatia falsa" la femei, si cat de grava este aceasta afectiune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Winniee a răspuns:

Lactatia falsa(galactoreea) reprezinta o scurgere laptoasa prin mamelon ce apare in alt context decat maternitatea.

Galactoreea poate aparea fie la un san (unilaterala) fie la ambii (galactoree bilaterala ). Cele mai afectate de lactatia falsa sunt femeile intre 20 si 35 de ani ce au avut cel putin o sarcina.

Disfunctia afecteaza nu doar femeile ci si barbatii, caz in care este asociata cu disfunctia erectila, scaderea libidoului, dezvoltarea excesiva a tesutului mamar si prezenta unui numar scazut de spermatozoizi in lichidul seminal. La barbati lactatia falsa apare datorita unei deficiente in producerea testosteronului.

In mod exceptional galactoreea poate apare asi la nou nascuti datorita patrunderii prin placenta de la mama la fat a unui nivel ridicat de estrogen.

Simptome

Galactoreea isi face simtita prezenta prin:

-scurgeri mamare in general albe sau transparente

-in cazuri exceptionale secretia poate fi si galbena sau verde

-daca secretia contine sange atunci e de culoare rosiatica

-scurgerea poate aparea spontan sau prin stoarcere

Cauze

Galactoreea este cauzata de secretia in exces a hormonului ce produce lactatia (prolactina). Printre factorii ce stimuleaza producerea in exces a prolactinei se numara:

-contraceptive
-anumite medicamete (antidepresive, antihipertensive etc.)
-anumite plante (fenicul, anason etc)
-stimularea excesiva a sanilor
-o boala renala cronica
-o afectiune a glandei hipofize (de exemplu o tumora benigna)
-hipotiroidism
-tulburari ale hipotalamusului sau ale glandei pituitare
-o leziune a maduvei spinarii
-afectarea nervilor de la nivelul toracelui
-o tumora canceroasa a sanului

Investigatii

Inainte de a fi recomandat un tratament medicul va realiza o serie de investigatii:

-examinarea sanului si depistarea unui eventual nodul
-analizarea in laborator a unui monstre de secretie mamara
-analize de sange pentru masurarea nivelelor hormonale
-galactografia (injectarea unei substante in san si vizualizarea canalelor galactofore, cele care transporta laptele)
-teste imagistice precum ecografie sau mamografia
-medicul poate recomanda si tomografii cerebrale pentru identificarea unei posibile tumori la nivel hipofizar

Tratament

Tratamentul recomandat difera in functie de cauza lactatiei false:

-pansamente compresive sau bustiere stranse(in cazurile usoare)
-antiinflamatoare nesteroidiene fara cortizon
-hormoni tiroidieni (in cazul deficientei de hormoni tiroidieni - hipotiroidism)
-bromocriptina (pentru scaderea nivelului de prolactina din sange in cazul unei hiperprolactinemii si in cazul existentei unor microadenoame)
-indepartarea chirurgicala a tumorii (in cazul unui adenom hipofizar)
-extirparea canalelor galactofore

1 răspuns:
soothe
| soothe a răspuns:

Este o problema importanta pentru ca este de obicei legata de infertilitate si de adenom de hipofiza. Piszy ti-a facut un eseu complet.