| lili24 a întrebat:

Ce stiti despre melatonina, ati folosit careva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Melatonina este un hormon care impiedica imbatranirea, vindeca insomnia si maladiile grave, revigoreaza potenta. S-a descoperit ca melatonina este unul dintre cei mai puternici antioxidanti (mai putemic chiar decat vitaminele C si E), fiind singurul antioxidant capabil sa patrunda in celulele corpului si sa previna astfel distrugerile provocate de radicalii liberi ajunsi in profunzimea structurilor morfo-functionale ale organismului. Melatonina distruge intr-o mare proportie radicalii liberi raspunzatori de unele afectiuni degenerative (cancer, Alzheimer, Parkinson, dementa senila, etc.).
http://www.terapii-naturiste.com/......tonina.htm
http://www.formula-as.ro/......nina-10176

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Mai este denumita si "hormonul intunericului"!
Cercetarile efectuate au demonstrat ca melatonina are numeroase efecte benefice in timp asupra organismului. Este unul dintre cei mai puternici antioxidanti descoperiti vreodata, cu o eficacitate mai mare in combaterea radicalilor liberi decat vitamina C, vitamina E sau beta-carotenul. Melatonina este, probabil, singurul antioxidant capabil să patrunda in fiecare din celulele organismului, reducand astfel distrugerile provocate de radicalii liberi. Spre deosebire de alti antioxidanti, melatonina nu sufera un ciclu redox, deci nu are abilitatea moleculara de a suferi reduceri si oxidari reversibile si succesive. Are efecte in combaterea diferitelor boli: regleaza sistemul endocrin, creste capacitatea de aparare a organismului, reglează ceasul biologic al organismului, creste frecventa somnului cu vise, reduce efectele ischemiei cerebrale sau cardiace, trateaza osteoporoza, depresia, anorexia, cancerul de san si de prostata, epilepsia, artrita reumatoida, arsurile solare, encefalita virala, ajuta in boala Alzheimer, lupta contra insomniei!

| luiza a răspuns:

Nivelu scazut de melatonina in organism este asociat cu o gramada de afecţiuni: anorexie, cancer de san, de prostata, deficit de atentie, epilepsie, afectiuni cardiace, etc. Organismul uman secreta melatonina, atinge cote maxime între orele 22 şi 3 dimineaţa. De folosit nu am folosit, si nici nu cred ca ar fi indicat sa o faci daca nu ai probleme macar de reglare a starilor de somn. Daca dormi cat de cat bine nu ai nevoie sa folosesti...

| riana36blue a răspuns:

Intra pe cali vita si gasesti informatii in detaliu despre produs.