| Pnin a întrebat:

Ce stiti despre ness? Am citit articole care se contraziceau...
Unele spuneau ca nesul e mai nesanatos decat cafeaua, unele invers.
Eu pe cine sa cred? Care e diferenta mai exact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nessul este mult mai procesat decat cafeaua. De aici ideea ca este mai daunator. Dupa parerea mea, este mai nesanatos.

| RAY a răspuns:

Hai sa aflam

concluzi este sanatoasa, dar are mai multa acrilamidă, mai putina cofeina, dar nu contine o cantitate mare incat sa te afecteze
Cafeaua instant este plină de antioxidanți puternici. Poate conține chiar și cantități mai mari de unii antioxidanți decât alte tipuri de cafea.
O ceașcă de cafea instant conținând o linguriță de pulbere conține, în general, 30-90 mg de cofeină, în timp ce cafeaua obișnuită conține 70-140 mg pe ceașcă.

Cafeaua instant conține până la două ori mai multă acrilamidă decât cafeaua obișnuită, dar această cantitate este încă mai mică decât cantitatea considerată a fi dăunătoare.

Cafeaua instant oferă majoritatea acelorași beneficii pentru sănătate ca și cafeaua obișnuită, inclusiv un risc redus de diabet de tip 2 și boli hepatice.

În 2002, cercetătorii de la Universitatea din Stockholm au descoperit principala substanţă nocivă care rezultă prin prăjire. Este vorba despre acrilamidă. Organele cele mai afectate sunt stomacul, ficatul şi colonul: în stomac, alimentele stau un jur de 2 ore, în intestinul subţire alte 2 ore. În colon însă, bolul alimentar staţionează 20 de ore, dacă aveţi scaun zilnic. Dacă suferiţi de constipaţie, compuşi rezultaţi din digestie rămân şi mai mult. Iar tot ce filtrează intestinul subtire ajunge la ficat. Astfel, acest organ este supus la maximum toxinelor din hrană.

| Zuzu1991 a răspuns:

Unde ai citit tu ca e "invers"?!?
ness-ul e facut NUMAI din chimicale, trage concluziile singur

| Furnicuta000 a răspuns:

E mai puternic decat cafeaua. Eu de ex sunt foarte sensibila la cofeina. Daca beau o cafea normala imi e foarte rau, am o gramada de simptome oribile. Daca beau o lingurita de ness deja sunt pe cale sa chem ambulanta

| Nirvanaaa a răspuns:

E mai nesanatos ca e mai tare si mai usor de procesat chimic. Oricum o cana pe zi nu provoacă niciun rău. Nici cafeaua nu e cea mai sănătoasă dacă e sa o luam așa happy.

| Alex00717 a răspuns:

Bea ce.ti place si aia e

| AndreiAlexandrescu12455 a răspuns:

Nessul este mult mai puternic ca gust (cofeina), dar cafeaua macinata este mai aromata. De aici vine si ideea ca nessul e nesanatos pentru ca poate afecta inima (pentru ca are o intensitate mai mare). Dar ambele sunt ok, iti recomand daca doresti sa consumi ness sa bei mai putin, decat cafeaua macinata. (Ideea cu afectatul inimii este doar daca se consuma in exces atat ness cat ori cafea macinata)

| RAY a răspuns (pentru AndreiAlexandrescu12455):

Nu face rau la inima, nu creste tensiunea

Acest raport evaluează literatura științifică despre cofeină în ceea ce privește rezultatele cardiovasculare potențiale, în special riscurile relative ale bolilor cardiovasculare totale (BCV), bolilor coronariene (CHD) și ale infarctului miocardic acut (IMA), efectele asupra aritmiei, insuficienței cardiace, stopului cardiac brusc, accident vascular cerebral, tensiune arterială, hipertensiune arterială și alți biomarkeri de efect, inclusiv frecvența cardiacă, fluxul sanguin cerebral, debitul cardiac, nivelurile plasmatice de homocisteină, nivelurile colesterolului seric, parametrii electrocardiogramei (EKG), variabilitatea ritmului cardiac, funcția endotelială / plachetară și plasma / niveluri de catecolamină în urină. Aportul de cafeină a fost asociat cu o serie de efecte fiziologice reversibile și tranzitorii în general și cu efecte cardiovasculare în mod specific. Acest raport încearcă să înțeleagă unde există delimitări în aportul de cofeină și efectele cardiovasculare corespunzătoare în rândul diferitelor subpopulații. Literatura disponibilă sugerează că efectele cardiovasculare experimentate de consumatorii de cofeină la niveluri de până la 600 mg / zi sunt în majoritatea cazurilor ușoare, tranzitorii și reversibile, fără efecte adverse de durată. Punctul în care aportul de cofeină poate provoca vătămări sistemului cardiovascular nu este ușor identificabil parțial, deoarece datele privind efectele aporturilor zilnice mai mari de 600 mg sunt limitate. Cu toate acestea, dovezile luate în considerare în cadrul acestei revizuiri sugerează că aportul tipic moderat de cofeină nu este asociat cu riscuri crescute de boli cardiovasculare totale; aritmie; insuficienta cardiaca; modificări ale tensiunii arteriale la consumatorii obișnuiți de cafea; sau hipertensiune arterială la populațiile inițiale. Literatura disponibilă sugerează că efectele cardiovasculare experimentate de consumatorii de cofeină la niveluri de până la 600 mg / zi sunt în majoritatea cazurilor ușoare, tranzitorii și reversibile, fără efecte adverse de durată. Punctul în care aportul de cofeină poate provoca vătămări sistemului cardiovascular nu este ușor identificabil parțial, deoarece datele privind efectele aporturilor zilnice mai mari de 600 mg sunt limitate. Cu toate acestea, dovezile luate în considerare în cadrul acestei revizuiri sugerează că aportul tipic moderat de cofeină nu este asociat cu riscuri crescute de boli cardiovasculare totale; aritmie; insuficienta cardiaca; modificări ale tensiunii arteriale la consumatorii obișnuiți de cafea; sau hipertensiune arterială la populațiile inițiale. Literatura disponibilă sugerează că efectele cardiovasculare experimentate de consumatorii de cofeină la niveluri de până la 600 mg / zi sunt în majoritatea cazurilor ușoare, tranzitorii și reversibile, fără efecte adverse de durată. Punctul în care aportul de cofeină poate provoca vătămări sistemului cardiovascular nu este ușor identificabil parțial, deoarece datele privind efectele aporturilor zilnice mai mari de 600 mg sunt limitate. Cu toate acestea, dovezile luate în considerare în cadrul acestei revizuiri sugerează că aportul tipic moderat de cofeină nu este asociat cu riscuri crescute de boli cardiovasculare totale; aritmie; insuficienta cardiaca; modificări ale tensiunii arteriale la consumatorii obișnuiți de cafea; sau hipertensiune arterială la populațiile inițiale. fără efect advers durabil. Punctul în care aportul de cofeină poate provoca vătămări sistemului cardiovascular nu este ușor identificabil parțial, deoarece datele privind efectele aporturilor zilnice mai mari de 600 mg sunt limitate. Cu toate acestea, dovezile luate în considerare în cadrul acestei revizuiri sugerează că aportul tipic moderat de cofeină nu este asociat cu riscuri crescute de boli cardiovasculare totale; aritmie; insuficienta cardiaca; modificări ale tensiunii arteriale la consumatorii obișnuiți de cafea; sau hipertensiune arterială la populațiile inițiale. fără efect advers durabil. Punctul în care aportul de cofeină poate provoca vătămări sistemului cardiovascular nu este ușor identificabil parțial, deoarece datele privind efectele aporturilor zilnice mai mari de 600 mg sunt limitate. Cu toate acestea, dovezile luate în considerare în cadrul acestei revizuiri sugerează că aportul tipic moderat de cofeină nu este asociat cu riscuri crescute de boli cardiovasculare totale; aritmie; insuficienta cardiaca; modificări ale tensiunii arteriale la consumatorii obișnuiți de cafea; sau hipertensiune arterială la populațiile inițiale. dovezile luate în considerare în cadrul acestei revizuiri sugerează că aportul tipic moderat de cofeină nu este asociat cu riscuri crescute de boli cardiovasculare totale; aritmie; insuficienta cardiaca; modificări ale tensiunii arteriale la consumatorii obișnuiți de cafea; sau hipertensiune arterială la populațiile inițiale. dovezile luate în considerare în cadrul acestei revizuiri sugerează că aportul tipic moderat de cofeină nu este asociat cu riscuri crescute de boli cardiovasculare totale; aritmie; insuficienta cardiaca; modificări ale tensiunii arteriale la consumatorii obișnuiți de cafea; sau hipertensiune arterială la populațiile inițiale.