| ruslana a întrebat:

Nesul si cafeaua au efecte similare? Sau diferite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crisa a răspuns:

Eu cred ca depinde de organismul fiecaruia. Eu, de ex., nu pot sa beau nes, caci ma ia tremuratul. Sincer. In schimb, dupa o cana de cafea la filtru, n-am nici pe naiba.winking

8 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Continutul de cofeina al diferitelor bauturi si alimente

- cafea la ibric (o ceasca): 60 - 120 mg
- espresso dublu (50g): 45 - 100 mg
- cafea instant (o ceasca): 70 mg
- cafea decofeinizata (o ceasca): 1 - 5 mg
- ceai (o ceasca): 40 mg
- ceai verde (o ceasca): 40 mg
- cola (350g): 38 - 45 mg
- ciocolata calda (o ceasca): 4 mg
- ciocolata neagra (25g): 20 mg
- ciocolata cu lapte (25g): 6 mg.

| blojualex2009 a răspuns:

Nu nu au acelasi efect nesu iti da senzatie de ameteala stari de voma si pe langa asta creste tensiunea

| AlexandruDanu a răspuns:

Nes sau ness este termenul folosit pentru cafea solubila. Termenul vine de la Nescafe, fiind introdus in limba romana ca si termenul de adidas pentru incaltamintea sport si xerox pentru aparatele de fotocopiat.
Dupa cum spune si numele, nessul este tot una cu cafeau, singura diferenta fiind modul de preparare. Ambele contin cofeina, un excitant al sistemului nervos, ce "te tine treaz"
Daca te referi la efecte terapeutice similare, banuiesc ca nessul nu le are, fiind un produs rafinat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca are efecte dferite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferit
ex motorina de benzina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nesul si cafeaua ai efecte diferite. Cafeaua nu este acelasi lucru cu nesul. Depinde de metoda de preparare al cafelei. Daca de exemplu cafeaua este facuta la ibric, nesul este mai tare; dar daca cafeaua este facuta in stil Lavazaa, nesul este mai slab. Acum depinde si ce marca de cafea sau de ness se foloseste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nessul contine antiaglomeranti pe baza de aluminiu( aluminiul nu se elimina, ci se stocheaza in creier producand uitarea)?

| funky01 a răspuns:

Eu daca beau ness am o stare de leneveala, nu mai am putere, tremur si imi scade tensiunea foarte mult, ajung la 8, ...