| cristina_9744 a întrebat:

Ce stiti despre spirulina? Efecte adverse, etc:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai sa stii ca eu am luat cam cate 3 luni pe an, n-am observat nimic advers. Este o alga, multe contraindicatii nu poate sa aiba. Sa vedem ce scrie in prospect.
Contraindicatii : Datorita continutului ridicat de proteine, Spirulina se va recomanda cu precautie bolnavilor de rinichi; în acest caz se va limita alimentele cu proteine. NU se combina în tratamente cu Chitosan si Celuloza Dubla. NU se recomanda în cazul bolilor acute ale stomacului si intestinelor.

6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Am luat spirulina de la HOFIGAL 1000mg, 3 pe zi cu 1/2 ora inainte de masa, nu are efecte adverse si nici contraindicatii.Am luat la prescriptia medicului deoarece am avut deficit de vitamine in special din complexul B dar si Ca, Fe, Mg.

| mimi_4822 a răspuns:

Buna! Eu am luat o luna cate 3 pe zi. Ce am observat eu au fost doar beneficii, adica 2 ani nu am racit desi toti din familie au fost gripati, si am slabit cateva kg. Unii ar putea spune ca doar o luna de tratament e prea putin pentru asa rezultate. La mine s-a intamplat, asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spirulina este folosita in tratamentul anemiei, hepatitelor, gastritelorsi altor procese inflamatorii, al diabetuuli, hipoglicemiei, obezitatii, malnutritiei, in tonifierea pielii si in afectiuni cronice ale pielii; imbunatateste imunitatea. Dar, este contraindicata pentru bolnavii cuedeme (care retin apa) sau blocaje ale fluidelor ce iriga abdomenulinferior. De remarcat efectul inhibitor in formarea cancerului decolon, datorita prezentei pigmentului albastru de phycocianina (obiliproteina). Sunt putine alimentele care au pigmenti albastri. Acestia- existenti in spirulina - au efecte astringente si de remisie ainflamatiilor. Tot phycocianina este responsabila de acumularea deaminoacizi in creier, pentru formarea neurotransmitatorilor, ceeace mareste capacitatile mentale ale individului. Continutul bogat inacid gama-linoleic (AGL), ca si de prostaglandina face din spirulina unfactor de sporire a imunitatii demn de luat in seama, mai ales de catrepersoanele care duc lipsa de AGL

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general spirulina nu provoaca reactii adverse deoarece este un produs pe baza de plante si alge, asta din cate am auzit eu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma ingras de la spirulina probabil din cauza faptului ca, contine multe vitamine de tip B care sunt liposolubile, deci se transforma in grasimi.

| cristina_9744 explică:

Daca raspundeti nu mai luati de pe net raspunsuri doar daca ati luat vreodata si stiti sigur care si cum e happy. Multumesc!