| anonim_4396 a întrebat:

Ce efecte adverse pot avea somniferele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Efectele secundare ale somniferelor eliberate pe baza de prescriptie medicala ar putea fi:
- ameteli;
- edem facial;
- dureri de cap;
- tulburari gastrointestinale (balonare, dureri abdominale, constipatie, greata);
- somnolenta prelungita;
- reactii alergice severe;
- comportamente specifice de somn (somnambulism);
Medicamentele care ajuta o persoana sa doarma, nu pot fi utilizate de catre femeile insarcinate, care alapteaza sau de catre varstnici." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......icala_8987

Vezi alte detalii la linkul anterior, precum şi la linkul :
http://www.paginamedicala.ro/......enti_6473/

http://sanatate.acasa.ro/......56026.html

Toate cele bune.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Efectele adverse sunt pe sistemul nervors ar putea sa-ti afecteze si inima.
Daca nu ai nevoie de ele nu le lua!
Te pup, pa pa! :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Neurologice.
Mai bine bea un lapte cald seara la culcare sau un ceai de tei care este si calmant. Ambele indulcite cu miere de albine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poti dezvolta putin problemele neurologice?happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Gindire incetinita, reactii ilogice, muschii afectati, etc.

| Braunion a răspuns (pentru anonim_4396):

''Poti dezvolta putin problemele neurologice?''
Parca vorbesc cu peretii. Eu te intreb ceva si tu continui sa vorbesti cu habarnistii, care isi dau cu parerea sa se afle in treaba sau sa primeasca fundita. Nu, n-ai cum... Poti dezvolta doar probleme psihiatrice. Numai ca depinde de tipul somniferului, benzodiazepinele clasice sunt mai adictive decat cele atipice (ca zopiclona, de exemplu) dar si mai eficiente.

| Braunion a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai macar idee ce-s alea probleme neurologice? Ce descrii tu sunt toate reactii ale organismului la schimbul nivelului de chimicale din creier. Problemele neurologice sunt leziunile pe creier, parkingsonul, tumorile cerebrale, accidentul vascular cerebral s.a.m.d

| anonim_4396 explică (pentru Braunion):

Mda, te pricepi, nu gluma...

| Braunion a răspuns:

Benzodiazepinice sau non-benzodiazepinice?

| CorneliaC a răspuns:

Daca nu ai nevoie, nu le consuma