Întrebare recomandată | Lavinia20 a întrebat:

Ce stiti despre trombocitopenie? Nu vreau inforrmatii de pe internet, pentru. ca le stiu deja pe din afara. Vreau cazuri reale. Sufar de aceasta boala, iar medicii nu au habar din ce cauza a aparut boala asta. Daca cineva are aceeasi problema sau a avut.o va rog lasati-mi un id sau o adresa de e-mail. Exista sanse sa ma vindec sau boala poate duce la deces? Mentionez ca in prezent iau prednison 5 mg cam de un an de zile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, până NU se depistează CAUZA acestei trombocitopenii, nu putem discuta de vindecare :(

Dacă ( după ce ) se va depista cauza acesteia, atunci va fi "tratată" cauza şi te vei vindeca!

Cauzele pot fi diverse :
"Trombocitopenie idiopatica – de cauza necunoscuta;
Ciroza a ficatului;
Leucemie;
Anemie;
Anemie aplastica;
Splina marita;
Alcoolism;
Transfuzii de sange;
Anumite tipuri de cancer;
Cancer osos;
HIV – SIDA;
Infectii virale – principala cauza de trombocitopenie la copii;
Anumite medicamente;
Autoimuna;
Oreion;
Sindromul Grey;
Febra Lassa;
Sindromul Fechtner;
Sindromul Moschcowitz;
Hipertiroidism;
Mielodisplazie;
Chimioterapie;
Sindromul respirator acut sever;
Virusul Epstein-Barr;
Sindromul Omenn;
Sindromul Evans;
Sindromul uremic hemolitic;
Tromboembolism masiv;
Sepsis;
Pre-eclampsie;
Intoxicatia cu saruri de aur;
Dengue;
Sifilis;
Boala Hodgkin;
Carenta de vitamina B12." - SURSA :
http://www.ymed.ro/trombocitopenie/

Sunt necesare diverse investigaţii/analize suplimentare pentru a se putea identifica o cauză posibilă...

Ar fi IDEAL să faci aceste investigaţii într-un MARE centru medical universitar ( Cluj-Napoca, Bucureşti, Târgu-Mureş, etc. )!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| karsivan a răspuns:

Scaderea trombocitelor este un semn comun mai multor boli nu este o boala in sine, eu zic sa mai mergi si la alti doctori, sa mai faci si alte investigatii, nu mori dar cam mult timp prednison mai trebuie refacute hemoleucograma si eventual un frotiu din sange sunt boli ale celulelor rosii, capatate in urma intepaturii de insecte si care pot evolua cu trombocitopenie ex micoplasmozele.

| DumiY a răspuns:

Buna!

Nu duce la deces din cate stiu,doar daca este foarte grav.

Daca ai trombocitele mici,sau daca ai trombocitopenie,pentru cresterea lor,pe langa tratament,ar fi ideal sa:
-sa mananci sfecla rosie
-sa mananci patrunjel
Sfecla rosie si patrunjelul ajuta foarte mult la cresterea lor, stiu e neplacut gustul dar te ajut, iti garantez.

Poti face suc la storcator(aparat de bucatarie)
-mere
-sfecla rosie
-patrunjel
-telina
-pere
-morcov
Adauga ce vrei, dar nu uita sa pui sfecla si pantrujel.

Pa, pa si multa sanatate!

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns:

Iti las adresa de mail si sa-mi spui ce analize ti-ai facut si vad cum te pot ajuta.