| joghu22 a întrebat:

Se pot vindeca fisurile anale de la sine, dacă urmez niște remedii cum ar fi: bai calde, consumul de lichide mai des?
Menționez ca am aceasta fisura de 2 zile. Nu am avut probleme pana acum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te speli bine cu apa calda si sapun, te stergi bine, iar dupa uscare dai subtire cu putin unguent Hemorzon (gasesti la farmacii).
Te imbraci cu lenjeria doar dupa minim un jumat de ora, dupa absorbire in piele.

Repetand procedura de mai sus, in cel mult o saptamana te-ai vindecat.
(evident, trebuie sa ai grija sa nu mai expui zona la cauza fisurarii)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu se vindecă de la sine doar prin operatie este o fisură adica ceva spart care trebuie cusut.

| sierra1 a răspuns:

"Se pot vindeca fisurile anale de la sine"

dacă intreții raporturi prin acel loc, cam greu

| Nume6 a răspuns:

Cumpără hemorzon cremă de la farmacie și ungete încet în interiorul rectului(anusului mai exact). Dar atenţie! Încet încât să nu agravezi fisura. E recomandat să ai unghiile foarte mici si să fi spălat(ă) pe mâini când faci asta, dar și anusul spălat cu apă călduţă și săpun tot de la farmacie. Găsești săpunuri pentru zona intimă care nu irită ca să te speli cu ele in acea zonă. Când stai jos stai pe ceva moale(o pernă foarte moale). Fă miscare de asemenea, daca nu poţi iesi din casă sa te plimbi din cauza virusului, fă altfel de activitate(curăţenie în casă). Stilul de viaţă activ ajută enorm. Ajută enorm și dieta. Consuma mâncăruri cu cât mai multe fibre. Nu condimentate sau picante. Consumă și alimente și fructe cu fibre. Prune uscate, portocale, iaurt, cereale integrale, ciocolată neagră, mere, etc. Găsești pe Google. Bea 2 l de apă zilnic până la culcare seara. Toate astea o să te ajute să ai scaun moale și să se vindece fisura sau să nu mai faci niciodată o fisură. Multă sănătate!

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Daca te gaureste marcel noapte de noapte nu o sa iti revii cu nimic

| joghu22 explică (pentru AnonimMareMareMare):

Nu este de la așa ceva, am alta problema!