| anonim_4396 a întrebat:

Ce tip de masaj trebuie sa-i fac iubitului meu cand il doare coloana? Are dureri in zona lombara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie sa-i faci nici un masaj. Daca are o hernie de disc, masajul ii va agrava foarte mult leziunea. Iubitul tau trebuie sa mearga la un medic reumatolog pentru consultatie si investigatii suplimentare. Pana atunci, il poti unge cu Ketonal Gel pe zona dureroasa, masand foarte usor (maxim 1-2 minute) pana la intrarea in piele a preparatului.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa mearga la medic pentru investigatii si tratament ...si cat mai urgent ca nu-i de joaca.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Cand este de vorba de coloana vertebrala, trebuie sa fim foarte vigilenti...intai trebuie sa afle ca afectiune are, apoi sa faca un tratament prescris de medic sau fizioterapie...nu va jucati cu coloana vertebrala!

| Beatrice_6624 a răspuns:

Masaj cu voltaren unguent.

| loredanarotariu a răspuns:

Nici un fel de masaj. Pe si pentru coloana nu se face masaj din cate stiu eu, ci proceduri de fizio-terapie specifice.

| DouaPuncteD a răspuns:

Mda. buna intrebare dar te-ai gandit k zona e sensibila si k poate afecta? (vb lui "supersx") sau uitate pe internet sa vedem daca gasesti asa ceva...eu una nu ti-as recomanda big grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niciunul, zona e foarte sensibila si daca nu te pricepi, nasti alte probleme.