| CobraGuy a întrebat:

Acum 1 saptamana am fost la sala si am facut spate-biceps si cam pe la sfarsitul antrenamentului mai aveam 2 seturi de deadlifturi, iar la aceste 2 seturi am crescut greutatea cu 10kg pentru fiecare set.

Postura este corecta, cu spatele drept si privirea inainte, n-am avut probleme sau dureri cand am terminat seriile.

Insa cam dupa 1 saptamana a inceput sa ma doara in zona lombara, cred ca o vertebra, cand apas pe ea ma doare putin si uneori cand indrept spatele...
As vrea sa stiu daca e grav si trebuie sa merg la doctor ceva sau pot sa fac niste exercitii sa-mi treaca sau un masaj?

Mersi.

Răspuns Câştigător
| 1Q a răspuns:

Daca durerea este continuua atunci si persista mai mult de o saptmana du-te la doctor, nu prea ai ce exercitiu sa faci sa treaca ba mai tare o sa agravezi, incearca cu o crema contra durerii si ti am spus daca nu du te la doctor, sau mai degraba decat doctorul du te la un kinetoterapeut ar fi mai indicat in astfel de situatii

2 răspunsuri:
| 1Q a răspuns:

Ia o pauza de vreo 2 saptamani de la deadlifturi si squaduri, si nu mai fa nici ramat, iar cand lucrezi spatele fa o mai light, daca durerea persista du-te la medic

Răspuns utilizator avertizat
| 1Q a răspuns (pentru CobraGuy):

Daca durerea este continuua atunci si persista mai mult de o saptmana du-te la doctor, nu prea ai ce exercitiu sa faci sa treaca ba mai tare o sa agravezi, incearca cu o crema contra durerii si ti am spus daca nu du te la doctor, sau mai degraba decat doctorul du te la un kinetoterapeut ar fi mai indicat in astfel de situatii