| anonim_4396 a întrebat:

Ce tratament exista pentru panaritiu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
33 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Panaritiul ese o infectie circumscrisa a degetului, ca sa fiu mai plastica este un abces, o punga de puroi. Singurul tratament cu adevarat eficient este incizia panaritiului (o face un chirurg, cu anestezie locala, dureaza foarte putin, nu necesita internare) urmata de tratament cu antibiotice local si/sau general.
Nu glumi cu asta, am avut un coleg de liceu care s-a ales cu degetul mic taiat in urma unui panaritiu neglijat si care, din cauza asta, n-a putut sa mai faca chirurgie.

| alina88 a răspuns:

Panariţiul este o afecţiune care nu trece nici de la sine şi nici cu alifii recomandate de persoane neavizate. Incorect tratată, această infecţie de la nivelul degetelor poate evolua rapid spre complicaţii care se pot solda cu infirmităţi. Puroiul acumulat sub piele sau sub unghie îşi găseşte căile pentru a săpa din ce în ce mai adπnc, ajungπnd la nivelul articulaţiilor şi osului.

Care nu-i stau în cale! Inflamaţia osului, a articulaţiilor şi chiar a tendoanelor reprezintă complicaţiile de temut ale panariţiilor, deoarece în multe dintre cazuri rezolvarea nu mai poate fi decπt radicală. Adică amputaţia unei falange a degetului sau anchilozarea articulaţiilor.

De îndată ce se observă o inflamaţie şi o înroşire la baza unghiei, este recomandat consultul medicului de familie. Prin prescrierea unui antibiotic corespunzător, în această fază panariţiul se poate vindeca

| just|breathe a răspuns:

Prin operatiebatting eyelashes. Eu am facut operatie vara trecuta dar dupa 2, 3 luni mi-a aparut din nou si acum trebuie sa fac din nou operatie.Pana ajungi la operatie poti folosi ca dezinfectant:ceai de pelin, betadina si baneococin. Daca nu este o faza avansata s-a putea sa iti treaca cu aceste medicamente.Iti zic din proprie experienta.Si eu am trecut si inca mai trec prin asta dar la mine e faza avansata de atatea luni...sad...trebuie sa fac operatie... Tu incarca cu ce ti-am zis mai sus...asta mi-au recomandat doctorii. Poate o sa iti treacawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am panaritiu. Nu ma deranjeaza atat de tare ca este umflat si ca supureaza pe cat ma deranjeaza ca ma doare groaznic atunci cand ma incalt.Am fost la chirurg, dar e foarte dureros... trebuie sa iti bage seringa direct in inflamatie. iar pe mine ma doare si cand ating. Dupa experienta la chirurg mi-a aparut din nou si nu stiu ce sa fac. Am incercat un antibiotic local si niste pastile dar care nu au dat randament decat atunci cand nu ma incaltam. Cum m-am incaltat am luat-o de la capat. Am incercat sa-mi scot coltul, sa tai cu mai multe foarfece dar este infipt adanc in carne. Nu mai am nici-o idee ce sa fac mai ales acum ca a trecut si la un deget mai mic si este enorm de greu sa tai "coltisorul" acela minuscul, iar sa ma mai duc la chirurg nici vorba pentru ca doare o saptamana. Aveti vreo' idee?sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca este tratat inca din faza incipienta (cand degetul se iroseste si incepe sa se umfle) se vindeca cu tinctura de propolis. Verificat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce tratament exista pentru panaritiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut si eu! si singura solutie a fost sa merg la medic unde mi-a taiat jumatate din unghie (pana jos)pentru a iesii puroiul, recunosc a durut rau chiar si cu anestezie, apoi am fost pansata 2-3 zile la rand si a inceput sa se vindece.acum mi-a aparut la alt deget si mi-am facut pansamente cu tinctura de iod. s-a mai desumflat si a mai dat inapoi.de mers la medic iar.nu mai vreau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am panaritiu de 9 ani la amandoua degete mari de la picioare(prima oara am avut doar la stangul, dar mi-a aparut si la dreptul dintr-o prostie pentru ca mi-a cazut un pietroi exact pe degetul mare, unghia s-a inegrit si a cazut, cand a inceput sa creasca nu a mai crescut normal, a inceput sa creasca in carne) m-am operat de 8 ori la diferite spitale, m-am operat si cu laser, mi-a fost scoasa unghia de 4 ori(nu va mai zic ca dupa ce iti scoate unghia si anestezia trece te doare ingrozitor chiar si cu calmante), am dat cu toate solutiile, dar degeaba. Dupa ce operatia se vindeca te simti bine ai impresia ca s-a vindecat, daca ai scos unghia scapi cam vreo 2 sau 3 luni, dupa aia o iei de la capat, pentru ca unghia nu mai creste normal, creste in carne. Singura solutie ar fi sa nu mai creasca unghia, si nu ar mai fi nici o problema, adica sa cauterizeze radacina unghiei, sa distruga radacina unghiei. Asta este cea mai sigura solutie! Ma voi opera numai daca unghia nu imi va mai creste, pentru ca nu mai suport sa ma operez, sa sufar dupa fiecare operatie si dupa 2 luni sa vezi ca o iei de la capat. Va voi tine la curent. Cine vrea sa sa vorbeasca cu mine acesta este id meu: november_7th_1986

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca unghia creste in carne, degeaba va dati cu toate solutiile, prin a da cu solutii sau unguente etc, nu faceti decat sa pastrati locul curat sa nu se infecteze(ceea ce este foarte bine si foarte indicat ca sa nu se ajunga in situatii grave), dar pentru a se vindeca complet trebuie operatie! si nici asa nu este sigur ca va trece pentru totdeauna, pentru ca pe moment aveti impresia ca a trecut, dar peste 2-3 luni apare iar, sigur este daca distrugeti radacina unghiei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am facut de 2 or panaritiu. prima oara anul trecut si am mai facut si febra. anul acesta la amandoua degetele mari de la pcioare. am reusit sa ma vindec cu albastru de metin si aloe pusa pe degetul inflamat. credeti-ma, merge!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte interesante experiente. si eu am avut operatie, a revenit si am rezolvat cu otet. tin degetul de la picior jumatate de ora intr-un recipient cu otet. am scapat de cativa ani, dar mi-a aparut acum la un deget de la mana, si il tin in otet intr-un dop de cola, sper sa imi treaca la fel de repede si fara urmari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va spun eu o metoda, care mie cel putin mi-a reusit, umpli un lighean cu apa calda, atat de calda incat atunci cand iti bagi degetul in apa sa simti degetul de la picior(in cazul meu) ca iti pulseaza, atentie! nici chiar fierbinte sa fie apa, trebuie tinut timp de 10 minute fara a fi scos din apa, repeta asta timp de 2 saptamani si se va usca. ceva de genul, nu mai stiu ca am avut cu mult timp in urma, dar mi-a trecut prin modul astawinking. si mie mi l-a spus mama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am avut panaritiu la degetul mare de la piciorul stang. Am scapat de el pe cale chirurgicala si credeti-ma ca nu a fost nimic dureros, cel putin daca te duci din timp si nu astepti sa iti atace tot degetul. La operatie nu am simtit nimic iar dupa ce s-a terminat efectul anestezicului ma durea doar cand punem piciorul jos (mergeam la toaleta) si nici acea durere nu este deranjanta. Deci recomand tuturor celor care au aceasta problema sa apeleze la un doctor.

Dupa cateva luni mi-a aparut iar la degetul mare de la piciorul drept. desi stiam ca nu e dureroasa operatia am decis sa mai aman crezand ca penicilina va rezolva totul. Din pacate nu a functionat si am mai amanat deoarece doream sa merg la mare. La mare, dupa ce am stat 3 zile in apa sarata mi-a disparut panaritiu pentru 2 saptamani iar cand a reaparut am bagat piciorul in apa sarata si problema s-a rezolvat. Daca nu sunteti in stadiu avansat folositi si dvs aceasta solutie. nu e costititoare si nu implica durere
Sper ca sfatul meu sa va ajute

Teddy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, am 12 ani si de 2 ani am problema aceasta la picior
Am facut 2 operatii dar degeaba.stie cineva un tratament mai dur?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu il am la degetul mare de la mana dreapta. De mai bine de 20 de ani. Cand incepe sa ma doara, il pun imedit intr-un pahar cu alcool de 95%. Il tin mai mult, cat privesc ceva la televizor. Si se opreste. Si asa de fiecare data. Pana acum am reusit sa-l tin la control. Incercati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai ziceti-mi ceva.io am panaritiu de vreo 3-4 ani cam asa ceva si imi apare numa vare. dar anul asta mi-a aparut mult mai grav am pe acolo crane vie si puroi.anii trecuti daca il storceam de vre 2 ori pe zi in 3 -4 zile imi trecea da anul asta e mai grav naiba acum incerc cu baneocin si un dezinfectant care se num rivanol.parca imi e mai bine ma doare doar daca apasa ceva mai tare doamne ajuta sa imi treaca si dupa pisamasi pe el de colt il scot!happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un tratament pentru panaritiu, dar unul intr-o stare mai avansata.astept raspuns

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit rapunsurile celor care au dorit sa impartaseasca tratamentul urmat pentru panaritiu. Am incercat metoda cu rivanol, cu apa oxigenata, cu faina inmuiata cu saliva, tinctura de propolis etc. Sunt convinsa ca se rezolva la cei care au sistem imunitar bun. Eu am un panaritiu rebel la inelar de 2 saptamani, s-a imbolnavit si degetul de alaturi si apoi s-a extins la degetul mare (mana) cu toate tratamentele urmate. Mentionez ca pastrez o igiena cat mai buna, este un standard de viata pentru mine, insa am un sistem imunitar scazut si organismul nu lupta.
Concluzia:
Celor care au sistem imunitar scazut recomand tratamentul care il fac eu acum si pe care l-am imbunatatit urmare a sfatului unui suferind de panaritiu care s-a vindecat cu introdus degetul in apa fierbinte:
antibiotic oxacilina 500 mg, minim 7 zile, 2 capsule prima data si apoi cate o capsula/6 ore. Daca nu se rezolva se continua cu tratament antibiotic.
+
1l/zi - ceai de tataneasa cu cimbru(se pune cantitate mare de planta pentru a avea efect), se fierbe 15 min si apoi se lasa acoperit inca 5 min si apoi se pune intr-un castronel ceai care se lasa la racit! atentie sa fie atat de fierbinte cat suportul degetul cand il introducem in castronel, mai precis incercam, mai scoatem degetul il mai punem si tot asa, cat suportam. Cand lichidul este cald mai adugam ceai cat sa fie iar mai fierbinte si tot asa. Daca castronelul s-a umplut varsam ceaiul racit intr-un castron mai mare si in castronel turnam ceaiul fierbinte ramas si procedam asa pana se termina.
Ceaiul racit pe care l-am folosit in totalitate il punem din nou in oala si il fierbem din nou. Se procedeaza de cel putin 3 ori/zi in modul descris mai sus. Cimbrul este planta antimicotica cea mai puternica si tataneasa este planta cea mai puternica impotriva bacteriilor si stafilocilor.
Tratmentul trebuie sa fie combinat pentru a anula panaritiul si pe cale interna si externa.
Daca aveti panaritiu la degetele de la mana, se va evita contactul cu detergenti, etc (se poate spala mana cu sapun) folosind manusi chirurgicale(de la farmacie). Important sa nu se contribuie cu substante nocive(resturi de mancare, detergenti, etc) care ajuta panaritiul sa se dezvolte. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu acum de curand Panaritiu.Nu m-am operat de mica.Nu am fost deloc in spital.Iar acum am o teama enorma de sipatal si medic.Cu ce sa o tratez? Fara a ma duce la medic? Va rog spuneti-mi la adresa de mail :iuly_amazing_iulik

| DeathLord93 a răspuns:

Am si eu panaritiu de cateva zile ce pot face ca nu mai rezist sad

| Cristina_Dogaru_1990 a răspuns:

Fac des si eu panaritiu. Am incercat tot. De la comprese cu rivanol rece, antibiotic, betadina, incizie chirurgicala intr-un loc ca mai apoi sa apara la alt deget, spalaturi cu saramura, ceai de pelin etc. Nimic. Va spun din propria-mi experienta ca singurul tratament care a functionat la mine a fost si este, de 2 ani de zile deja, aplicarea bioptronului de la Zepter, de 3 ori pe zi. Strange toata colectia intr-un singur loc, nu o lasa sa se mai extinda, nu iti mai zvacneste acolo neincetat si poti dormi. Urmand ca in cateva zile sa iasa acel puroi si sa scapi de incizie, durere si chin. Sceptica initial, dependenta de el cand ma confrunt cu diferite probleme. Sanatate tuturor.

| Andrei02 a răspuns:

Salut tuturor. Am trecut si eu prin aceasta problema, aproape un an de zile. Am facut panaritiu la degetul mare de la picior din cauza ca mi-am taiat un colt mai adanc. Vazand ca evolueaza am incercat diverse tratamente si sfaturi de pe internet, dar in zadar. Panaritiul mi s-a extins aproape in tot degetul si am decis sa merg la medic. Adevarat este ca mi-a fost si imi este foarte frica dar spre binele meu am incercat sa-mi inving teama si asa am facut. Astazi am fost la un doctor specializat in chirurgie care m-a consultat si mi-a zis ca trebuie sa-mi scoata colturile. Mi-a facut anestezie locala a fost o mica durere suportabila si dupa 1 min s-a pus pe treaba. Operatia nu a durut deloc, colturile au fost extrase rapid dar in situatia mea a fost nevoie sa inlature si unghia. Dupa ce a trecut efectul anesteziei sincer a aparut o durere suportabila va dati seama ar fi fost imposibil sa nu doara putin si cam asta e. Sfatul meu este sa nu mai evitati atat doctorul ca in afara de bine altceva nu va face, nu mai incercati sa interveniti singuri asupra unghiei sau degetului cu probleme. Mergeti la medic fara nici o grija. Cu frica nu faci nimic. Mai bine curajos decat fricos big grin apropo de asta mi-a placut filmul 300 de spartani. Hai ca vorbesc mai mult ca florin piersic cand ma apuc nu mai ma opresc, extraordinarrr ma. Inca o data va zic mergeti la doctor. Va pup ma!

| aldea14 a răspuns:

Bună seara.

Îmi cer scuze că intervin după 8 ani pe acest subiect, dar și eu am făcut puroi la degetul arătător stâng.

Mi-am tăiat greșit un colț de piele moartă de lângă deget (Nu unghie), acela mi s-a infiltrat în rană, de abia după vreo 5 zile am conștientizat cât de gravă e afecțiunea. Inițial am pus acel deget în soluție de oțet cu apă, am acoperit acel deget cu o bucată de varză legată cu un leucoplast, dar nu a făcut vreun efect. Apoi am spart acea parte albă, am extras puroiul, iar ziua următoare am mers la urgențe. Acolo mi-a prescris tratament cu antibiotice și antiinflamatoare ( Ce-i drept, nu am avut bilet de trimitere ), plus deget ținut în pansament cu Rivanol. După o săptămână pielea mi-a căzut, mi s-a făcut un strat nou de piele, iar acea infecție a dispărut.

| dreyga a răspuns:

Ca sa treca infectia de sub unghie trebuie sa tai coltul unghiei. Acesta poate fi ascuns bine sub piele. Ca sa vezi daca ai taiat bine coltul apasa pe partea infectata, daca nu te doare o sa treaca fara nici un fel de medicament, spala-te si atat. Medicamentele cum ar fi frunza de varza, rivanol sau nu stiu ce alte prostii nu pot decat sa agraveze sau sa tina sub control infectia, cel mai bine taie unghia bine si verifica des. Odata ce vezi ca e rosu si putin umflat taie coltul complet!

| alexandra1986 a răspuns:

Acum 2-3 luni am tras un colt gresit la degetul mare de la picior si mi s-a infectat, am luat-o in gluma, nu am stiut despre ce e vb, am dat cu fel si fel, am pus si ceara curata, am cumparat creme din farmacii la recomandarea lor crezand ca imi trece. Apoi mi-a fost frica sa merg la medic, am fost intr-un tarziu si mi-a spus ca e vb de panaritiu. Mi-a dat tratament si mi-a spus : "sper sa salvam unghia, daca nu trece te trimit la chirurgie". [cu]
Mi-a dat antibiotice : NIZORAL pastile, LEKOKLAR pentru inhibarea sintezei proteinelor de la nivel ribozomal si NIZORAL crema, sa imi dau cat mai des dupa spalare si sa dau cu cat mai mult rivanol.
Iau de 2 zile tratamentul, mi-a mai iesit putin putoi de acolo, acum vad ca stagnat, inca este rosu - vanat de jur imprejur, dar nu ma mai doare, decat daca apas foarte puternic pe el. Stau mai mult cu piciorul dezgolit. Sper sa imi treaca, ca nici nu ma gandesc sa ajung la operatie. O sa ma mai tin la curent sa va spun daca a fost eficient ce mi-a dat medicul primar. O zi placuta!

| Iordache_Andreea_1994 a răspuns:

Buna baiatul meu are 3ani si ii tot apare la acelasi deget ce putem face sa scapam definitiv de el

| luisa1987 a răspuns:

Am si eu o problema sad acum cca. 3 saptamana m`am operat la degetul mare de la mana dreapta de panaritiu. Il aveam de vreo 4-5 saptamana si era destul de avansat desi nu ma durea f tare. Acum dupa ce aproape s`a vindecat de 2 zile a incept sa se inroseasca locu unde am avut si inainte si este si putin umflat. Oare sa incerc cu betadina si tinctura de propolis sau sa ma duc iar la spital mi`e frica sa nu ma opereze iar crying anestezia aia a fost insuportabil de dureroasa mersi.

| Nicoleta_4014 a răspuns:

Buna! Am si eu panaritiu, prima data a trebuit sa ma operez, iar acum a aparut din nou la aceeasi deget.Maine merg la medic si sper ca nu mai va fi nevoie de inca o operatie, ca abia mi-a crescut unghia, tinand cont de faptul ca au trebut 7-8 luni de la operatie.sad

| Filip_Isabella_1987 a răspuns:

Buna,
Pentru cei care aveti problema aceasta va recomand sa va spalati degetul de 4-5 ori pe zi dupa care aplicati crema Nidoflor pe toata suprafata cat si intre unghie si carnea crescutadupa care puneti un pansament care sa tina crema fara sa lase sa intre praful dar fara sa strangeti. In maxim 1 luna se va retrage de la sine.
Si eu am avut si am incercat diverse metode si am fost operata de doua ori dupa care mi s-a refacut.
Multa sanatate va doresc!