| serbanescu a întrebat:

Ce tratament imi puteti recomanda pentru a ma vindeca de heliobacter?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie sa folosesti Omeran si un antibiotic.Trebuie sa ai o reteta de la un medic specialist.Eu am folosit si Tagamet.
Deasemenea poti folosi si tinctura cu propolis, extract de pojarnita in ulei rafinat de floarea soarelui.
Ceaiuri de pojarnita, galbenele, musetel, coada soricelului.
Ai foarte mare grija ce fel de apa bei.Incearca sa nu bei apa de la robinet.Cauta un izvor si procura-ti apa de baut de acolo.Sa nu bei acidulat.
O perioada este bine sa tii regim.Incearca sa elimini zeama de carne din meniul tau.
Eu asa am procedat si am scapat de aceasta bacterie(Heliobacter). Am avut ulcer duodenal perforat dar am scapat de operatie pentru ca am refuzat.La vremea respectiva inca nu era descoperita aceasta bacterie. Un medic internist(de origine arab) de la clinica de gastroenterologie mi-a recomandat la iesirea din spital sa consum coniac spre surprinderea mea. I-am urmat sfatul totusi si se pare ca am imbatat bacteria.Pa cuvant.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la un gastroenterolog. Trebuie sa iei Omeran si doua antibiotice (claritromicina si metronidazol cel mai adesea), medicamente care se iau pe termen mai lung (parca 21 de zile) dupa o schema exacta. Orice tratament incorect sau incomplet va determina o rezistenta la antibiotice si dupa aceea iti va fi foarte greu sa gasesti un antibiotic la care tulpina cu care esti tu infectat sa fie sensibila. Practic microbul se obisnuieste cu antibioticul si acesta nu-l mai omoara.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu zic ca in primul rand sa mergi la medic pentru ca el iti va scrie medicatia corecta... antibioticele sunt obligatorii insa nu si antiacidele... nu toti care au helicobacter au facut si boala pot fi purtatori... inainte sa iei in considerare un tratament asigurate ca medicul tau este de acord... mergi la medicul de familie si iti va spune ce de facut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un mare doctor roman a spus un tratament eficient pentru heliobacter---AMPICILINA CU METRONIDAZOL 10 ZILE. Efect garantat.