| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti recomanda un tratament pentru un ficat marit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi intai la medic, fa-ti analize, determinari virale sa gasesti cauza maririi ficatului. Daca e doar nutritionala, atunci poti lua Silimarina, sau Essentiale si trebuie sa respecti un regim de viata, toata viata ta: fara alcool, poate doar la ocazii, fara prajeli, rantasuri, carne tocata, cat mai putina carne de porc si doar slaba pe gratar sau fiarta, cat mai multe fructe si legume.

3 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Eu zic sa apelezi la un medic specialist, internist, pentru. tratament deoarece chiar daca ti-ar recomanda cineva un tratament nu poti fi sigur daca iti va face bine si tie pentru. ca se iau in calcul si altele. Un tratament care unei persoane i-a facut bine tie poate sa-ti faca rau. Sanatate

| gfdessjtyrd76 a răspuns:

Pt. un tratament trebuie sa te duci la medicul secialist dar ai grija la ce mananci. EVITA PRAJELILE, grasimile. incearca sa mananci mancaruri cat mai usoare, mancaruri fierte, branzeturi.bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lagosa 2 pe zi timp de 3 luni si apoi refaci analiza