| anonim_4396 a întrebat:

Ce tratament sau cum se pot combate bufeurile menopauzei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca sfaturile lui Doiny, care sun foarte bune, nu te ajuta, consulta un ginecolog sau un endocrinolog. Exista niste plasturi cu homoni pe care ti-i aplici pe abdomen si care a efecte foarte bune.

4 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

-nu te mai stresa, deoarece stresul diminueaza nivelul de estrogen, un important hormon feminin (ovarian);

- miscare fizca regulate, mersul pe jos, sportul, dansul, toate te vor ajuta sa te simti mai bine, sa iti cresti rezistenta osoasa si astfel se poate mari nivelul de estrogen;

- e necesar sa acumulezi cat mai mult calciu din alimentatie si suplimente, vitamina C si cauta hormonii vegetali pe care ii regasesti in produsele din soia. Mananca mai multa telina si categoric multe fructe. Si acizii grasi sunt la fel de importanti pentru o femeie aflata la menopauza. Ii gasesti in macrou, somon, sardele, cereale integrale, nuci, etc. Incearca usor, usor sa renunti la cafea, bauturi cu cofeina, cola, alcool, tutun si bea multa apa in fiecare zi;

- poti linisti bufeurile daca apesi cu degetul mare de la mana dreapta pe zona din apropierea incheieturii de la mana stanga, pe interior, timp de 60-90 de secunde, prin miscari circulare;

- ia de 3 ori pe zi cate 10 picaturi de valeriana intr-un pahar cu apa.

| crisa a răspuns:

Mama mea (48 ani) ia Isoflavone, 3/zi. Dupa o luna de folosire, se simtea mult mai bine!
Iata despre ce produs vorbesc:
http://www.sanatate100.ro/menopauza/isoflavone

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De la CaliVita-Pro Selenium

| quantshop a răspuns:

Incearca Menopass de la Biocyte Franta.
Acesta rezolva mai multe probleme:
- Amelioreaza calitatea somnului
- Creste rezistenta la stres
- Atenueaza 85% din simptomele care caracterizeaza menopauza, respectiv bufeurile, insomnia, ametelile, transpiratia abundenta si alte manifestari.
- Inlatura uscarea vaginului
- Creste continutul de colesterol de inalta densitate (colesterolul benefic)
- Incetineste pierderea densitatii si continutului mineral al oaselor (previne osteoporoza)
- Contine cantitatea optima de calciu pentru prevenirea osteoporozei şi vitamina D pentru fixarea acestuia.