| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt simptomele menopauzei?

Răspuns Câştigător
| bismark65 a răspuns:

Vine postasul cu pensia

1 răspuns:
| simona24 a răspuns:

SIMPTOME

- bufeuri de caldura, datorita scaderii nivelului de estrogen care regleaza temperatura
- pertubarea somnului, in general datorata aparitiei bufeurilor de caldura noaptea, intrerupandu-se somnul profund
- modificari ale dispozitiei, datorate insomniilor; alte cauze pot fi datorate modificarilor aparute in familie (copii sunt la varsta la care se muta de acasa, partenerii sunt ocupati cu serviciul, decizii in ceea ce priveste mentinerea locului de munca sau schimbarea lui, etc.)
- uscaciune vaginala, datorita scaderii nivelului de estrogen, determinand subtierea peretilor vaginali; poate apare dispareunie (dureri la contact sexual) si cresterea frecventei infectiilor vaginale
- scaderea apetitului sexual, frecvent relatat la femei de toate varstele; motivul nu este bine cunoscut; oboseala, problemele de cuplu si consumul de alcool contribuie cu siguranta la aparitia acestui simptom
- tulburari de memorie, frecvent relatate; motivul este necunoscut.

pentru mai multe informatii intra aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/articole/ginecologie/Menopauza_284.htm