| anonim_4396 a întrebat:

Ce tratamente naturiste si eficiente stiti pentru scaderea febrei ( care este 38-39.4 grade)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Inmoaie sosetele in otet apoi baga-te in pat, invelit cu o patura pufoasa tot ca sa transpiri. Bea si un ceai fierbinte cu muuulta lamaie. In maxim 1h febra scade garantat happy. Dupa, deschide geamul la maxim, lasa sa intre aer proaspat ca sa se duca toti microbii existenti in camera happy

6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Gasiti aici cateva remedii naturiste care ajuta la tratarea febrei http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-pirexie-febra. Nu amanati prezentarea la medic!

| SaveTheNature a răspuns:

Cel mai bun si mai bun este PARACETAMOLUL! Deci in afara de orice tratament naturist ia mai intai paracetamol.Cel mult 1 la 4 ore.
Paracetamolul nu dauneaza ca antibioticele deci il poti lua fara gisji.
Deci nu uita ia paracetamol!
Iata ce poti face in rest: Tratament naturist pentru temperatura.
* infuzie din flori de soc, 1-2 lingurite la cana, 3 cani pe zi,
cu actiune sudorifica si de scadere a temperaturii;
* infuzie dintr-o lingurita de tataneasa la o cana de apa, bauta
in 3- 4 reprize pe parcursul unei zile;
* salcie alba (contine salicilina, o verisoara a Aspirinei), sub
forma unei infuzii din cate o lingurita de coaja la o cana de apa, 3
cani pe zi;
* sosete imbibate in alcool medicinal sau otet de mere, mentinute
pe picioare timp de 20 de minute si inlocuite pana scade febra;
* comprese cu apa rece amestecata cu cateva picaturi de ulei
esential de menta sau musetel, eucalipt, bergamota, busuioc, aplicate
pe frunte, ceafa si piept timp de 10- 15 minute, apoi improspatate de
cate ori este nevoie;
* daca febra nu cedeaza, infasoara-te intr-un cearceaf umezit cu
apa rece, cate 10-15 minute, sau intra in cada cu apa, avand grija ca
apa sa aiba temperatura mai mica cu 2-3 grade decat cea a corpului tau.

| Anne006 a răspuns:

Cel pe care il stiu de la bunici si care a functionat mereu la mine este cel cu sosetele imbibate cu otet. Mereu a functionat

| Cosmin1992 a răspuns:

Metoda batrana si naturalista sa scada febra is imbracari cu otet sau spirt. adica se inmoaie niste haine in otet sau spirt si se imbraca bolnavul cu ele cand zace la pat. Mirosul lasa de dorit dar efectele sunt 100% garantate, testate pe pielea mea.

| Gabitza1305 a răspuns:

Bunica imi punea sosete udate cu otet (o sa puta totul a otet dar merge), imi punea feli de cartof pe frunte sau imi facea frectie cu ...nu mai stiu cum se numeste, stiu ca e o creme mentolata in niste cutiute foarte mici si rosii, si dupa aia ma invelea ca sa transpir... leacurile babesti sunt bune dar mai bine apelezi la un medic. Insanatosire grabnica big grin

| xAngelx a răspuns:

Pai pozi sa te dai cu spirt la talpai sau bei un ceai cald cu multa lamaie.Mie mi-au facut foarte bine. Sper ca ti-am fost de ajutor.
Funda?