| sophieLY a întrebat:

Ce tratamente naturiste stiti pentru vitiligo? Eu am incercat o gramada de tratamente, si niciunul nu a ajutat la repigmentarea pielii. Repet: ma intereseaza strict tratamentele, nu si "ce este vitiligo" (consider ca sunt destul de bine familiarizata cu acest subiect).
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| IulianaIrina a răspuns:

Buna! Poti incerca remedii naturiste cum ar fi:
Lasati cateva seminte de Psoralea Corylifolia in suc de ghimbir, timp de 3 zile. Dupa aceasta perioada, scoateti semintele de Psoralea Corylifolia, lasati-le sa se usuce intr-un loc ferit de soare, apoi pisati-le. Beti in fiecare zi, timp de 2 luni, un pahar cu lapte in care ati adaugat 1g din acest remediu.
Amestecati Psoralea Corylifolia, chimion negru, radacina de dracila si ulei de cocos. Aplicati aceasta pasta la nivelul portiunii de piele afectate. Administrati acest remediu cel putin 6 luni.
Amestecati cantitati egale de linte de apa si miere de albine. Administrati de 2 ori pe zi cate 1 lingurita din aceat remediu.
Amestecati 4 linguri de linte de apa in aproximativ ½ litru de vodka. Lasati acest amestec sa se omiogenizeze timp de 1 saptamana, apoi filtrati-l. Amestecati 30 de picaturi si 2 linguri de apa. Administrati acest remediu de 2 ori pe zi inainte de masa.
Fierbeti cantitati egale de amla si Acacia catechu. Administrati 50ml din aceasta fiertura, impreuna cu putina miere de albine, de 2 ori pe zi. Mai multe detalii gasesti aici:
http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-vitiligo