| Adrian277 a întrebat:

Ce stiiti despre vitiligo? Cum se manifesta ea in afara de petele depigmentate? Din ce cauza apare aceasta boala? Ce tratamente si remedii pentru estomparea si repigmentarea petelor stiti? Trebuie tinut vreun regim anume? Nu poti merge la plaja sau sta la soare neprotejat? Ce lucruri bine de stiut despre aceasta boala imi puteti spune? Dau fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului prezumtiv şi tratamentul adecvat.

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.vitiligo.ro/

http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/vitiligo_1341

http://www.medicinenet.com/vitiligo/article.htm

Toate cele bune.

| Adrian277 explică (pentru bursuc001):

Am fost la dermatolog mi-a spus ca am asa ceva mi-a dat vitix gel si inca ceva dar nu ii pot descifra scrisul, dar sunt foarte scumpe

| bursuc001 a răspuns (pentru Adrian277):

Mda, din păcate, asta e sad
Trebuie să faci tratamentul prescris şi, cel mai probabil, afecţiunea se va ameliora.

O seară frumoasă.