| giorgienutza a întrebat:

Ce trebuie sa fac daca m-am taiat la picior?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dezinfecteaza bine rana prin spalare cu apa calduta in exces si eventual sapun, apoi pune apa oxigenata in plaga, las-o sa faca multa spuma pe care o indepartezi dinspre centrul plagii spre periferie. Pune-ti un pansament cu rivanol si du-te la un dispensar sau un serviciu de urgenta pentru un antitetanos. Cel mai bine e sa ajungi in primele 6-12 ore de la producerea plagii, dar pentru antitetanos nu e tarziu nici la 24-36 de ore. Daca plaga e mare, du-te pana in 6 ore la spital, poate necesita sutura si/sau antibiotice.

3 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Pai depinde cum te-ai taiat. daca e grav si ai hemoragie puternica du-te la spital de urgenta. daca este o taietura normala pune-ti un bandaj si tine-l o zi sau doua. apoi scoate-l si lasa rana la aer ca sa poata sa se inchida mai repede.nu uita sa te dai cu spirt/rivanol sau alcool iodat ca sa previi o eventuala infectie. daca nu e ceva grav poti pune si un plasture.chiar crezi ca nu stiai singura ce ai de facut in caz de asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cit de tare te-ai taiat. Daca mai ai piciorul atunci e bine te poti ingriji singura. Ce pacat ca in scolile romanesti nu se mai predau niste ore de prim ajutor...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o problema am iesit afara si m-am zgariat in sarma nu era ruginita am venit repede in casa m-am spalat m-am dat cu spirt si cu o crema numita LABA URSULUI trebuie sa ma mai duc la spital pentru antitetanos?