| metin2tim a întrebat:

Sall. m-am taiat la picior destul de rau si a 2 zi am vazut ca am puroi la el.
ce sa fac? funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mada00madalyna a răspuns:

Nu vreau sa te speri si mai mult decat esti dar asta nu este o problema pe care sa o rezolvi singur.ai nevoie de ajutorul unui medic de specialitate.dar nu intra in panica curata zona cu apa oxigenata (no sa simti nici o durere) sau cu ceai de musetel neconcentrat. apoi aplica un pansament si pana ajungi la medic schimba pansamentul. ATENTIE pansamentul sa nu fie strans! si dezinfecteaza rana o singura data.Maine mergi urgent la medic si pastreazati calmul! Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fugi la medic.Infectia netratata poate conduce la taierea piciorului! Nu te doare, iti face anestezie locala si iti curata rana, apoi o sa urmezi un tratament cu antibiotice.

| darrio2007 a răspuns:

Du-te la doctor.Ai grija ca este periculos.Se poate usca piciorul si iti va creste altul de frasin. Fereasca D-zeu.

| deea1919 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la un doctor! el va sti cu siguranta ce sa faca. Dar pana atunci pune-ti un bandaj si dezinfecteaza zona! Sper ca te-am ajutat

| annkaa a răspuns:

Du-te urgent la spital...acum hai fugi! daca nu te duci doamnee fer cestii ce patesti ti se complica si mai tare:s

| zayidee a răspuns:

Sa mergi la un medic sa iti curete rana, sa faci un antitetanos, infectiile pot fi destul de periculoase.