Ce trebuie sa includa dieta unui fumator?

Bineinteles, varianta ideala ar fi sa te lasi de fumat! Cu toate acesta, lucrurile nu sunt asa simple, asa ca, pana reusesti sa renunti la tigari, poti incerce alte variante de imbunatatire a meniului, pentru a contracara, macar partial, efectele nocive ale tigarilor.

Consuma mai multa vitamina C.

Fumatul “fura” vitamina C din corp. Aceasta e un antioxidant puternic care protejeaza corpul impotriva bolilor precum cancerul si afectiunile inimii. Fumatorii au nevoie de o doza dubla sau tripla de vitamina C decat nefumatorii, pentru a mentine un nivel normal al acestei substante in organism. De asemenea, vitamina C ajuta la protectia impotriva bolii Alzheimer in randul fumatorilor. Pentru a iti mari doza zilnica de vitamina C, poti consuma citrice si pepene. De asemenea, poti lua un supliment bogat in vitamina C, de la farmacie.

Mai multa vitamina E.

Si vitamina E ajuta in lupta impotriva cancerului si a bolii Alzheimer. Cele mai bune surse de vitamina C sunt uleiul de floarea-soarelui, semintele de floarea-soarelui, alunele de padure, migdalele, cartofii dulci, avocado, musli si spanacul.

Mai mult seleniu.

Seleniul ajuta la functionarea mai buna a celulelor si stimuleaza sistemul imunitar, ce ajuta corpul sa lupte impotriva infectiilor. Surse bune de seleniu sunt nucile si stafidele, tonul proaspat, crevetii, semintele de floarea soarelui si orezul.

Mai mult magneziu

Magneziul ajuta la controlarea nivelului de zahar din sange, imbunatateste structura oaselor si poate ajuta la vindecarea ranilor. Femeile care fumeaza au un risc mai mare de osteoporoza, astfel ca ele ar trebui sa aiba mereu un nivel ridica de magneziu in organism. Cele mai bune surse de magneziu sunt nucile, soia, ceaiul si orez brun fiert.

Mai mult zinc.

Zincul iti ajuta sistemul imunitar si face ca ranile sa se vindece mai usor. Aceasta substanta se regaseste in scoici, carne de vita, porc, miel si sardine.

Tu cum mai contracarezi efectele fumatului?

Un articol oferit de

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Sa consumi multe lichide

| laurentiu a răspuns:

Sa mai bine zis ce trebuie sa excluda fumatorul din dieta lui, raspunsul e simplu tigarile.

| izvordemunte a răspuns:

Dieta unui fumator trebuie sa includa LIPSA tigarilor happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O pastila de omegacol pe zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are careva o tigare ca numai pot :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Melek neni babai serhat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,, Unde e bricheta?''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si eu fumez din pacate, articolul prezentat e bun, intr.adevar vitamina C e foarte importanta pentru fumatori, ceea ce am si citit, dupa varsta de 35 de ani este foarte periculos fumatul, mai ales pentru femei, iar apa plata elimina f.multe toxine din corp.La farmacie sau la plafar se gasesc tigari fara nicotina si sa stiti ca sunt chiar ok, nu e mare diferenta. Eu incerc in continuare, ambitia e pe primul loc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tare...

| Madalin_6982 a răspuns:

Atata timp cat fumezi va zic eu ca nu mai po-ti sa te lasi de ele e ca un drogstraight face asa ca cel mai bine daca vreti sa incercati sa stiti ca dupa aia nu va mai puteti lasalaughing)