Întrebare recomandată | 10msn a întrebat:

Ce trebuie sa mananci cu 24 de ore inainte de analizele de sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Important e sa nu manci noaptea tarziu sau dimineata, ultima masa sa fie la ora 18 cam asa, ce manci in ziua aia nu conteaza

| CuriousStuff a răspuns:

Ce mananci si de obicei fara a face excese.

| alinadianaaa a răspuns:

Este recomandat sa eviti consumul de zahar, alcool, grasimi, evitarea efortului fizic.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru alinadianaaa):

De ce să eviți efortul fizic?

| alinadianaaa a răspuns (pentru munteanuionvictor):

Efortul fizic poate influenta rezultatele unor parametrii biochimici cum ar fi colesterolul, acidul uric, glicemia, transaminazele

| RAY a răspuns (pentru alinadianaaa):

Efortul fizic poate influenta pe loc nu dupa cateva ore nu are nici o relevanta, doar un maratonist ar putea fi influentat de sport, noaptea organismul se reface

| RAY a răspuns (pentru alinadianaaa):

Nu este recomandat asa ceva, consumul de zahar creste pe moment glicemia un organism sanatos va restabili glicemia, alcoolul vine eliminat din organism rapid, colesterol este 80% cauzat de ficat nu de ceea ce manci, evitarea efortului fizic o idee proasta, nu are nici o relevanta

| alinadianaaa a răspuns (pentru RAY):

Pe noi in facultate nea invatat aceste reguli de baza pentru pregatirea pacientului inainte de recoltarea unor parametrii biochimici.Noi suntem pusi sa instruim pacientii asa cum ar trebui, fiecare alege daca vrea sa respecte sau nu cele spuse de noi

| RAY a răspuns (pentru alinadianaaa):

Asa e, dar dupa cum am spus de la ora 18 sa numai mance nimic si sa se culce la ora 22

| alinadianaaa a răspuns (pentru RAY):

In protocolul nostru de instriure scrie ca pacientul trebuie sa se pregateasca cu 24h inainte de procedura.Fiecare intelege ce vrea

| RAY a răspuns (pentru alinadianaaa):

Si eu spun asta

| Adiadictie a răspuns (pentru alinadianaaa):

Care e cantitatea minima CE trebuie recoltata pentru analizele element are? Ms

| alinadianaaa a răspuns (pentru Adiadictie):

Pentru analizele de sange, cantitatea recoltata din vena este variabila, in functie de tipul testului pe care il faci.De exemplu pentru o hemoleucograma se recolteaza circa3-4ml de sange.Nu se recolteaza foarte mult(maxim30ml/set de analize complet)

| Adiadictie a răspuns (pentru alinadianaaa):

Msf

| alinadianaaa a răspuns (pentru Adiadictie):

Cu placere, sanatate.