Întrebare recomandată | Kiki20098 a întrebat:

Ce vitamine contine avocado?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Bună.
Avocado conține vitamina C (care ajută la fixarea fierului), vitamina E (care previne ''îmbătrânirea'') și vitamina B5. Dintr-un avocado întreg îți iei aproximativ 50% din necesarul zilnic pentru vitaminele menționate mai sus.
Mai coține și cantități mici de vitamina B1, B2, B6 și A. Dar, ar trebui să consumi cantități mari de avocado ca să atingi necesarul zilnic din aceste vitamine.

11 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Uite o sursa sigura cu informatiile de care ai nevoie: https://www.femeia.ro/sanatate/avocado-10-beneficii-pentru-femei-2138917

| Donsavas a răspuns:

Semintele de avocado contin tanin, un compus toxic intr-o oarecare masura, dar ar trebui sa consumi intr-o cantitate mai mare ca sa resimti efectele negative asupra sanatatii. Efectele sale pozitive sunt intalnite in tratarea si prevenirea cancerului, acestea avand amigdalina sau vitamina b17 care este anticancerigena. Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| nugasescusernameliber a răspuns:

- Abundența de grăsimi mononesaturate și acidul oleic din avocado ajută la scăderea colesterolului. De asemenea, ajută la reglarea tensiunii arteriale.
- Conținutul de luteină și concentrația de caroteni din avocado vor avea efect deosebit pentru sănătatea ochilor, protejându-i față de pierderea vederii centrale și situațiile neplăcute create de cataractă.
- Consumul de avocado duce la stoparea creșterii și dezvoltării celulelor canceroase, stopând astfel apariția cancerului.
- Datorită conținutului ridicat de grăsimi monosaturate, avocado este unul din cele mai puternice alimente antioxidante. Astfel, veți oferi protecție împotriva bolilor de inimă și a atacurilor de cord/infarct. Cei care mănâncă în mod regulat avocado vor fi feriți de atac cerebral datorită reglării presiunii sângelui.
- Avocado are efect în stoparea mirosului neplăcut al gurii.
- Bogat în antioxidanți și vitaminele E și B, avocado contribuie la întărirea sistemului nervos și stimularea sistemului imunitar, ajută la eliminarea stresului și ameliorarea unor probleme sexuale precum infertilitate ori impotența. Avocado este bogat în potasiu, substanță importantă a cărei deficiență poate da naștere depresiei și extenuării.
- Fructul de avocado e recomandat pentru consum pentru femeile însărcinate. De asemenea, conține vitamina B6, care ajută la asimilarea fierului, fiind de mare ajutor femeilor care suferă de sindromul premenstrual.
- Conținutul de acid folic din avocado ajută la dezvoltarea creierului și a țesuturilor, mai ales în etapele de creștere rapidă a celulelor. Nu doar că ajută la dezvoltarea creierului în perioada copilăriei, ci și contribuie la menținerea sănătății creierului. De aceea, avocado este introdus și în alimentația copiilor. Datorită conținutului ridicat de acid folic și a conținutului scăzut de carbohidrați, fructul de avocado e recomandat și pentru sugarii de 6 luni sau mai mari. Este ușor de digerat și rareori este responsabil de vreo reacție alergică la copilași si nu cauzează constipație. Avocado e mâncarea excelentă pentru bebelușii cu dificultăți în alimentație deoarece are un aport caloric ridicat. Astfel, micuțul dvs. va beneficia de o cantitate mare de calorii dintr-o cantitate mică de mâncare.
- Consumul de avocado duce la stimularea memoriei, ceea ce îl recomandă pentru consum tinerilor și persoanelor aflate în situații și perioade de efort intelectual susținut, datorită bogăției sale în magneziu și fosfor.
- Piureul de avocado este indicat spre consum mai ales de către invalizi, convalescenți și copiii bolnavi deoarece grăsimile din avocado sunt ușor de digerat și conțin substanțe antifungice și antibacteriene.

| PanaDeIdei69 a răspuns:

Avocado contine:
1. Vitamina K
2. Vitamina B6
3. Vitamina E
4. Vitamina C

| Petru_Boia_1992 a răspuns:

Potrivit studiului citat, consumatorii de avocado au in general o dieta mai echilibrata si mai sanatoasa, bogata in vitamine si minerale esentiale. Aportul de fibre in cazul lor era cu 36% mai mare decat la cei care nu mananca avocado. De asemenea, fructul asigura 23% din necesarul de vitamina E, cu 13% mai mult magneziu, cu 16% mai mult potasiu si cu 48% mai multa vitamina K.
Laudat pentru proprietatile lui, fructul de avocado este cunoscut ca fiind o sursa importanta de acizi grasi esentiali, care ajuta la reglarea nivelului colesterolului, stimuland activitatea organelor corporale si prelungindu-ti astfel viata.

Dar stiai ca, de fapt, samburele de avocado contine 70% din intreaga cantitate de antioxidanti a fructului, in timp ce pulpa si coaja contin doar 30%?

Studiile au demonstrat ca samburele de avocado contine mai multe fibre solubile decat ovazul, ajuta la prevenirea bolilor cardiovasculare, scade colesterolul si previne infarctul.

| FreundundM a răspuns:

Oleagenoase.uleiuri

| MaryDM a răspuns:

Avocado contine aproape 20 de vitamine, minerale si fitonutrienti. Consumul de avocado aduce un aport de 4% din doza zilnica recomandata de vitamina E, 4% de vitamina C, 8% folate, 4% fibra, 2% fier, 4% potasiu, 81 micrograme de luteina si 19 de micrograme de beta-caroten.

| MaryDM a răspuns:

Buna. Avocado contine aproape 20 de vitamine, minerale si fitonutrienti. Consumul de avocado aduce un aport de 4% din doza zilnica recomandata de vitamina E, 4% de vitamina C, 8% folate, 4% fibra, 2% fier, 4% potasiu, 81 micrograme de luteina si 19 de micrograme de beta-caroten.

| 1213123 a răspuns:

A5 B1

| Oleg_Barbarii_1989 a răspuns:

Avocado contine aproape 20 de vitamine, minerale si fitonutrienti. Consumul de avocado aduce un aport de 4% din doza zilnica recomandata de vitamina E, 4% de vitamina C, 8% folate, 4% fibra, 2% fier, 4% potasiu, 81 micrograme de luteina si 19 de micrograme de beta-caroten.

De asemenea, un avocado contine mai mult potasiu decat o banana, informeaza Examiner.

Pentru ca in unele zone fructele de avocado sunt mai greu accesibile si oamenii sunt nevoiti sa le cumpere uneori nu foarte coapte, trebuie sa stiti ca puteti sa le ajutati sa ajunga la procesul de maturitate tinandu-le 1-3 zile intr-o punga de hartie.