| Letty03 a întrebat:

Ce vitamine contine laptele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Vitaminele:
Laptele contine aproape toate vitaminele în cantitati moderate. Continutul de vitamine din lapte este diferit în functie de specie, rasa, perioada de lactatie, alimentatie, temperatura de prelucrare a laptelui si sortiment.
In smântâna si unt se gasesc vitaminele liposolubile (A, D, E, K) în cantitate mai mare, iar în laptele degresat se gasesc vitaminele hidrosolubile (grupa B si PP) în cantitati mai mari.

3 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Din cate stiu eu nu exista vitamine care sa contina lapte. insa stiu ca laptele in sine este o adevarata sursa de vitamine si de calciu.Nu cred ca se vor inventa partile cu lapte deoarece nu vor inlocui niciodata o gustoasa cana adevarata cu lapte cald love struck. O zi buna!

| powergirl a răspuns:

Vitaminele B1, B2 redau energie metobolismului

vitamina B12 este indispensabila pentru formarea globulelor rosii si protectia celulelor

vitamina D, care este implicata in utilizarea calciului si a fosforului de catre organism

| Azµre a răspuns:

Calciu
Vitamina D
Potasiu
Și multe alte minerale.