Întrebare recomandată | mihai9996 a întrebat:

Ce ziceti, este bine sa ne imprumutam castile la altii? De exemplu, daca ar avea vreo boala s-ar lua prin acea ceara? Ca eu am un gand obsesiv si de fiecare data cand imprumut castile la cineva, nu mai ascult la ele pana nu le sterg 10 min cu dezinfectant si spirt. Sa incetez sa fac acest lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darriya a răspuns:

Nu le mai da tu, asa sunt si eu daca pune cineva mana pe telefonul meu sau pe altceva il sterg cu tot felul de dezinfectante laughinge bine sa fii tot timpul igenic, curat ca mai tarziu sa nu suferi

| mihai9996 explică (pentru darriya):

laughing...nu sunt singur

19 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Nu mai face acest lucru, pastreaza-ti castile pentru tine insuti, si nu mai le da la toti ca poate au ceva boala si dupa suferi tu din cauza lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa patesc si e la scoala colegii imi vor castile ca nu mai pot de asculta muzica in loc sa repete lectia pentru ora ce va urma, oricum treba lor eu nici nu imi iau castile la mine ca le cer toti parca nu pot sa isi aduca de acasa, si pe nici macar nu au urechile curate si altii care sunt mai hoti ti le pot schimba fii atenta si nu mai le aduce la scoala ca nu iti trebuie acolo

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, da se poate transmite si prin simpla secretie de ureche numita Ceara. Faci foarte bine ca le dezinfectezi, dar poate uneori nu intotdeauna se reuseste sa se dezinfecteze complet. Este mult mai bine ca, fiecare sa-si aiba propriile lui casti. Este mult mai igienic. Si sa nu mai fie suspiciuni.

| mihai9996 explică (pentru Daalalifnuunalif):

N-o sa mai imprumut castiile la nimeni ..multumesc entru raspuns ..macar stiu ca a fost bine ca le-am dezinfectat

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru mihai9996):

Foarte bine asa sa faci. Ce-i al tau, al tau sa ramana.

| njohn a răspuns:

Pastreaza castile pentru tine, nu le mai imprumuta la toti

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Mai bine nu dai castile nimanui si nu le imprumuti de la nimeni

| sarah15 a răspuns:

Cel mai bine e sa nu le imprumuti la nimeni, asa esti departe de orice pericol.

| vavitza a răspuns:

Nu cred ca e bine sa purtam castile unii dupa altii. Pastreaza-le doar pentru tine, nu le mai imprumuta.

| valyvali00 a răspuns:

Pai depinde ce boala

| valyvali00 a răspuns:

Daca e molipsitoare sau nu

| mihai9996 explică (pentru valyvali00):

Nu ma refer la o boala anume ......cineva care sufera de exemplu de hiv sa zicem ca este molipsitoare se ia prin inprumutarea castiilor?

| darriya a răspuns (pentru mihai9996):

Hiv-ul nu se ia prin ceara de urechi, ci prin contact cu sangele lui si al tau!

| mihai9996 explică (pentru darriya):

Bine darriya mss pentru raspuns

| valyvali00 a răspuns (pentru mihai9996):

Poate ca da daca ete molipsitoare

| chakra8 a răspuns:

Poti sa ceruiesti masina tatalui tau cu ceara din urechile alora, ar fi chiar extrem de fericit.

| EleonorElena a răspuns:

Da nu mai da castile si gata

| gabygheghi a răspuns:

Sa stii ca intentia e buna, dar sa stii ca stergerea cu spirt si dezinfectant este cam periculoas DEOARECE se pot strica. Dar mai bine nu le imprumuta, asa ca un sfat prietenesc