| Doartusieu a întrebat:

Ceaiurile de slabit de la diferite firme cu ceai verde sau negru si ceaiurile antiadipoase sunt bune? As vrea sa slabesc 5 kg si m-am gandit sa le asociez cu un regim fara dulciuri, sucuri acidulate. Sport din pacate nu am timp sa fac si stau foarte mult la calculator datorita serviciului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți face exerciții fizice dimineața imediat după ce te-ai trezit sau înainte culcare, numai să vrei!
Ceaiurile nu slăbesc, sunt adjuvante, trebuie să mergi pe o alimentație săracă în calorii dar care să asigure minimul de nutrineți pentru buna funcționare a organimsului.
Nu uita și de hidratare, minim 2 litri de apă plată.
Exclus sedentarismul și înfometarea.
Pa, pa.

| Latinmoon a răspuns:

Buna da te ajuta si ceaiuriile dar trebuie sa ti si un anumit regim alimentar!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Trebuie să-ţi faci timp de sport, măcar o oră pe zi, nu se poate!
Nu-i bine să duci viaţă sedentară!
Lasă ceaiurile şi alte prostii de diete, nu-ţi fac bine!
Încearcă să ai 3 mese regulate pe zi,plus două gustări,la ore fixe,eu aşa am şi mă simt foarte bine.
Încearcă să reduci prăjelile,grăsimile,dulciurile,băuturile acidulate,mergi pe mâncăruri fierte, copt, fructe, legume multe, hidratează-te corespunzător minim 2 l de lichide pe zi.
Te pup!

| Amely123 a răspuns:

Ceaiul verde si negru nu sunt ceaiuri de slabit.Sunt ceaiuri ce contin un procent variabil de cofeina cu efect stimulant al SNC si diuretic(teofilina, teobromina).Ai grija la ceaiurile de slabit ca unele pot contine pe langa plante si substante de sinteza cu efecte anorexigene (amfetamine anorexigene-toxice, care nu sunt mentionate pe ambalaj)-depinde de unde procuri ceaiul.O jumatate de ora de exercitii fizice zilnic sunt foarte importante, te poate ajuta un program al meselor sarac in grasimi si proteine si bogat in vitamine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Amely123):

Sarac in proteine? In niciun caz, cred ca vrei sa spui sa MAREASCA proteinele consumate zilnic