| ioanapumpikn a întrebat:

Ceau! Ceau!
Mi s-a intarziat ciclul cu 8 zile! Asta ar fi al doilea avand in vedere ca doar luna trecuta a venit prima data!\

Ce de intampa?
dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primele menstruatii pot fi foarte neregulate, fara ca asta sa insemne ceva rau. Sunt fete care dupa prima menstruatie au avut pauze care au durat chiar si 6 luni. Nu te ingrijora, se va regla in cam 2 ani

| mona a răspuns:

E normal sa iti vina aiurea sau sa nu iti vina deloc pentru ca esti la inceput, stai linistita din punctul asta de vedere ca e ok

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te nelinişteşti!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut nimic.
E normal ca in primele luni/ primul an sa vina neregulat la unele fete. Asta se intampla pana ce corpul ti se obisnuieste si pana se formeaza un oarecare interval la care iti va veni de acum incolo.
Asa ca daca iti intarzie cateva zile, chiar si daca iti sare peste o luna, nu e ceva neobisnuit la inceput (asta daca nu ai avut relatii intime).
Daca totusi iti vine neregulat si dupa un an sa zicem, cel mai bine ar fi sa mergi la medic, pentru ca s-ar putea sa indice o dereglare hormonala.
Sa ai o zi frumoasa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceau! Ceau!
Eşti la început, nu te îngrijora, cu timpul se va regla.
Că tot eşti la început, s-ar putea să nu ai menstruaţie timp de 2-3 luni, iar atunci când apare să dureze o zi sau 10.
Nu te îngrijora! E normal.
Organismului tău îi ia ceva timp să se adaptateze la un ciclu regulat şi asta s-ar putea să dureze 2 ani sau mai mult.
Te pup!

| AnaAna29 a răspuns:

Esti la inceput, si eu am patit asa si inca imi mai intarzie cu 2-3zile.Nare nimic, pana se regleaza, asa se intampla.Ca sa nu mai fii stresata bea putin vin si iti va veni mai repede. Funda? Am nevoie, te rog:X