| 1Q a întrebat:

Cei care v-ati facut o albire a dintilor in cabinet, ati avut efecte secundare? au aparut probleme cum ar fi sensibilatate crescuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| PeFuga a răspuns:

Substantele folosite la albirile dentare (atât in cabinet cat si acasa) pot afecta smaltul si pot da sensibilitate dentara care poate fi temporara sau chiar permanenta. Trebuie, oricum, sa discuti cu dentistul. Inainte de albire iti face o igienizare completa (detartraj, periaj profesional si air-flow) care îndepărtează tartrul si petele, si duce dintii la culoarea lor naturala. De multe ori este suficient si atât pentru a fi mulțumit cu dantura ta. Daca ai obiceiul de a fuma, a bea cafea sau vin sau de a manca alimente puternic colorate, sincer, nu are rost sa faci si albirea, deoarece efectul bu va rezista mai mult de cateva luni.

2 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

Vrei să spui detaltraj? Depinde ce fel de dentist îți face detaltrajul deoarece. Dacă le tremură mâna și te atinge la gingie, poți să fii sigur că o să doară, dar o să fie o durere suportabilă, în rest nu doare și din câte știu nu există efecte secundare sau sensibilitatea crescută, după părerea mea, poți întreba stomatologul ca să fii mai lămurit.

| 1Q explică (pentru NAT0):

Detaltrajul e altceva, eu ma refeream la albirea dintilor

| CiocanN a răspuns:

Am auzit la câteva persoare ca au avut dureri și sensibilitate crescuta. Nu am făcut albire, dar îți zic din cele auzite