| timidu89 a întrebat:

Cei ce ati facut vaccinul Pfizer ati simtit ceva disconfort in zona inimii dupa prima doza? Nu tot timpul ma refer, o data la un interval indelungat de timp. Mi-as face un control dar nu prea vad sa reusesc pana fac rapelul. Din ce stiu eu nu am avut probleme cardiace. Ma tem sa nu o mierlesc dupa a doua doza la scurt timp.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am simtit nimic, nici dupa prima doza nici dupa a doua!
Atat eu cat si ai mei am facut Pfiser, dar nimeni nu a avut efecte negative si nici dureri.
Esti cumva cardiac, sau ai peste 60 de ani?
Daca nu ai probleme cu inima, stai linistit ca nu ai nimic, si nu are ce sa ti se intample de la un amart de vaccin.
Nu va mai speriati de la barfa de pe strada, ca vaccinul ala va protejeaza, sa nu muriti!

| timidu89 explică (pentru Violleta2022):

Nu am nici 40 ani laughing Am facut controale la inima chiar anual, ultima data anul trecut cand am fost tinut intr-o camera de la urgenta pana la sosirea rezultatului testului covid. Poate ca muschiul pieptului imi zvacneste, ca nu avea cum sa imi apara afectiune la inima in decurs de nici un an. Dupa rapel daca mai apuc o sa imi fac un test la inima. Pana atunci e complicat de facut, nu ca nu l-as face.

| Floridori a răspuns:

Nu am facut vaccinul Pfizer, insa studii ale cercetatorilor israelieni ar sugera ca exista conexiuni intre vaccinurile cu ARN mesager si miocardita/pericardita in cazul persoanelor de sex masculin intre 16 si 30 de ani.De altfel, agentiile de sanatate din Europa si America, au fost informate de acest aspect si monitorizeaza atent numarul cazurilor pentru a avea un raport concret.
Pana acum, cazurile au fost rare, iar recuperarea in cazul majoritatii, a fost un total succes.

Cat despre controlul medical de care spui, il poti face in orice moment doresti, indiferent daca esti complet/incomplet vaccinat sau total nevaccinat.
In realitate, ar fi mai bine sa il faci inainte de rapel. Poate ca nu este absolut nimic si doar teama de anumite reactii adverse declanseaza aceste stari, mai mult bazate pe anxietate, sau poate chiar exista o inflamatie, iar in acest caz, va trebui tratata.

Numai bine!

| timidu89 explică (pentru Floridori):

Unchiul meu a facut 3 doze de Pfizer deja, el are probleme cu inima si ia tratament. Chiar as merge, cat ca dau bani sa ma testez dar stau linistit apoi.

| Floridori a răspuns (pentru timidu89):

Nu te panica.Studiile doar sugereaza acest efect ca fiind destul de rar si inca nu este o concluzie definitiva avand in vedere ca inca se studiaza fenomenul mai pe larg.
Daca esti curios, cred ca poti gasi informatia publica pe internet, sau cel putin in limba engleza ar trebui sa existe.

In cazul anumitor persoane, nu se intampla absolut nimic, in cazul altora exista reactii adverse usoare, dar exista si minoritati in cazul carora efectele adverse pot fi mai serioase.
Din cate se pare, doar in cazul barbatilor tineri (16-30 ani) s-a observat acest efect advers legat de miocardita/pericardita, dar chiar si asa cazurile nu sunt alarmante, iar multi s-au recuperat fara sechele.

Desigur, este mereu mai bine sa mergi la medic daca simti ca ceva nu este in regula.Chiar daca se ajunge la concluzia ca nu este nimic si este doar o senzatie provocata de anxietate, macar stai linistit dupa aceea.

Cat despre unchiul tau, banuiesc ca facr parte dintr-o alta categorie de varsta, iar faptul ca deja are probleme cardiace, in mod paradoxat, este un plus, deoarece este sub tratament si merge la controale constant, astfel fiind posibil sa se depisteze mult mai usor orice modificare in cazul in care ar aparea.