| SaveTheNature a întrebat:

Cele mai bune remedii pentru rinita alergica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cel care a dat inainte raspunsul a uitat sa specifice SURSA:
http://www.formula-as.ro/......tori-12042
Te pup!

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

D-aia nici nu i-am dat funda. Stiam ca e copy paste.

3 răspunsuri:
| Birlik65 a răspuns:

Remediu simplu pentru rinita alergica

Am suferit personal de rinita alergica. Aveam nasul infundat ori de cate ori se schimba vremea si foloseam multe batiste, ziua si chiar noaptea. Am scapat de acest neajuns cu urmatoarea reteta: Se fierbe un litru de apa potabila, se lasa sa se linisteasca dupa fierbere si, cand inca este calda bine, i se adauga o lingurita cu varf de sare grunjoasa de bucatarie. Se agita bine continutul pentru a se dizolva sarea complet. (Acesta este serul fiziologic.) Se umple o ceasca (cu gura mai larga) de 100-150 ml cu apa de mai sus, cand este calduta (nu calda). Deasupra unui lighean-chiuveta etc., cu capul aplecat in fata, se introduce nasul in lichid si cu degetul aratator se astupa prin apasare o nara, iar pe nara libera se trage apa incet si cu atentie, pana se simte cum patrunde apa in sinusuri. Cand simtiti ca apa trasa pe nas vine in gura, se va scuipa si se va sufla usor nasul. Se repeta operatia cu nara cealalta. Procedeul se repeta de 5-6 ori intr-o sedinta si se face de 6-7 ori intr-o zi, timp de 4 zile la rand. Se mai repeta la nevoie.
Prin acest tratament se vindeca: sinuzite, memorie inceata, nas infundat, circulatia in zona creierului, a nervilor optici, rinite alergice.
(Nu folositi Rinofug, Bixtonim, Fedrocaina, deoarece duc la pierderea mirosului si la alergii.)
sursa Formula As.

| IulianaIrina a răspuns:

Buna! Uite cateva sfaturi pentru probema ta:
Cateva sfaturi simple pot reduce simptomele rinitei. Ele sunt in functie de tipul de alergenul. Este dificil de evitat polenul in perioadele cu schimbari climatice si in timpul sezonului de polenizare. Cu toate acestea, cateva precautii simple pot reduce cantitatea de polen inhalata:

Informati-va despre vreme inainte de a face o plimbare la tara: cantitatea de polen din aer creste in zilele cu vant si, mai ales inainte de furtuni;
Nu merge intr-o masina decapotabila in timpul sezonului de polenizare
Spalati-va parul dupa o plimbare in aer liber
Evitati sa dormiti cu fereastra deschisa in cazul in care patul este aproape de fereastra
Inchideti ferestrele cand se tunde iarba
Iar pentru metode de tratament intra ci mai citeste in articolul urmator: http://www.i-medic.ro/boli/rinita-alergica