| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de rinita non-alergica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Salut!
Tratament

Nu exista un tratament specific pentru vindecarea rinitei nonalergice – majoritatea pacientilor iau masuri evitand factorii predispozanti. Unele medicamente pot reduce inflamatia, contribuind la o mai buna gestionare a simptomelor. Acestea sunt:
• Decongestionate nazale pentru ameliorarea congestiei nazale
• Spray-uri nazale antihistaminice sau care contin corticosteroizi pentru reducerea inflamatiei
• Spray-uri nazale anticolinergice pentru a reduce cantitatea de mucus produsa la nivelul cavitatii nazale
Recomandarea specialistilor este sa folosesti un umidificator de camera acasa si la serviciu.

Complicatii

Daca nu este tratata, rinita nonalergica poate provoca blocarea pasajelor nazale sau rinoree constanta. Acestea pot duce la complicatii precum:
• Polipii nazali. Acestia sunt excrescente benigne care se dezvolta pe mucoasa nasului sau sinusurilor ca urmare a inflamatiei cronice. Daca sunt de dimensiuni reduse, nu provoaca probleme, insa cei mari pot bloca fluxul de aer, producand dificultati in respiratie.
• Sinuzita. Congestia nazala prelungita ca urmare a rinitei nonalergice poate creste riscul de sinuzita – o infectie sau o inflamatie a membrane care acopera sinusurile.
• Infectii ale urechii medii. Mucusul nazal crescut si congestia nazala pot determina infectii la nivelul urechii medii.
• Afectarea stilului de viata. Poti fi mai putin productiv la serviciu sau la scoala si poti avea nevoie de zile libere ca urmare a episoadelor frecvente sau pentru consulturile medicale. De asemenea, rinita nonalergica poate provoca probleme de somn, oboseala in timpul zilei, iritabilitate, dificultati in concentrare.

Preventie

Nu exista o metoda de prevenire a rinitei nonalergice. Exista insa un studiu recent care arata ca pestele gras (hering, macrou sau somon) si consumul de acizi grasi polinesaturati o data pe saptamana – cel putin in cazul copiilor – pot reduce riscul de a dezvolta atat rinita nonalergica, cat si rinita alergica.
Daca, insa, prezinti deja simptomele rinitei nonalergice, poti reduce riscul, evitand anumiti factori care declanseaza episoadele:
• Identifica triggerii care iti provoaca sau iti agraveaza simptomele
• Nu folosi in exces decongestionantele nazale, deoarece pot agrava simptomele
• Daca tratamentul nu functioneaza, revino la medic pentru ca specialistul sa adapteze reteta la nevoile tale din prezent.

https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/rinita-nonalergica

| bobbyes a răspuns:

Salut,

Eu zic să dai o fugă până la medic. El știe ce și cum.

Toate cele bune!